Ruhani'den ABD'ye "Müzakere istiyorsanız baskıları kaldırın" mesajı

AA |  24 Nisan 2019 Çarşamba - 14:15 | Son Güncelleme : 24 04 2019 - 14:15

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin baskıları sona erdirmesi ve özür dilemesi halinde müzakere masasına oturabileceklerini söyledi.


İran devlet televizyonuna göre, başkent Tahran'da Bakanlar Kurulu  toplantısında konuşan Ruhani, ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook'un, İran'la  nükleer ve füze programını kapsayan yeni bir anlaşma yapılması çağrısına cevap  verdi.
 
ABD'nin müzakere konusunda ciddi olmadığını belirten Ruhani, "Şüphesiz  zorbalık ve yalanla dayatılan bir müzakere talebinin kabul edilmesi herhangi bir  sonuç getirmeyecektir. Böyle bir müzakere, zillet ve teslimiyet demektir."  ifadesini kullandı.
 
Yalnızca ABD'nin baskılarını sona erdirmesi ve hukuk dışı girişimleri  nedeniyle özür dilemesi halinde bu ülkeyle müzakere masasına oturabileceklerini  vurgulayan Ruhani, şunları kaydetti:
 
"İran halkı hukuk dışı girişimlere karşı tek yolun direniş olduğunu  iyi biliyor. Müzakere ancak bütün baskıların kaldırılmasından sonra izlenecek  yoldur. Biz savaş ve savunma adamı olduğumuz gibi daima müzakere ve diplomasi  adamı da olduk."
 
ABD'nin İran petrol ihracatını sıfırlama hedefinin mümkün olmayacağını  ve İran'ın farklı yöntemlerle petrol satışına devam edeceğini söyleyen İran  Cumhurbaşkanı, "ABD, dünya petrol piyasasını elinde tutma gücüne sahip değil.  Amerikalılar bu konuda yanılgı içinde. Bu girişimlerle dünya halklarına, petrol  şirketlerine hatta kendi halkına zulmediyor. " değerlendirmesinde bulundu.
 
Konuşmasında İran petrolüne ambargolardan doğan açığı kapatacaklarını  açıklayan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) de hedef alan  Ruhani, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in 1990'da Kuveyt'i işgal ettiği  sırada İran'dan işgale destek istediğini ancak İranlı liderlerin bu talebi  reddettiğini anlattı.
 
Saddam'ın, eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'ye bir  mektup yazarak Tahran'dan işgale destek vermesini ya da sessiz kalmasını  istediğini aktaran Ruhani, şöyle devam etti:
 
"Mektubunda Saddam, İran'la 800 kilometre ortak sınıra sahip olacağını  açıkça yazmıştı. Bu da Kuveyt'ten sonra Suudi Arabistan, Umman, BAE ve Katar'ı da  işgal etme peşinde olduğunu gösteriyor. Rehber (İran lideri Hamaney) ve merhum  Haşimi, kesin kararlar almasaydı bugün Suudi Arabistan ve BAE'den eser  kalmayacaktı."
 
İki Körfez ülkesinin İran'a açıkça düşmanlık ettiğini dile getiren  Ruhani, şu ifadeleri kullandı:
 
"Nasıl olur da (ABD Başkanı Donald) Trump'a, 'İran'ın petrol ihracatı  sıfıra inerse biz telafi ederiz' dersiniz? Bu sözlerin sonuçlarından haberdar  mısınız ve bunun İran'a açık bir düşmanlık anlamına geleceğinin  farkında  mısınız? Trump döneminin sona ereceğini bizim kalıcı olacağımızı bilmiyor  musunuz? Komşular olarak yıllarca yan yana değil miydik? Bölgede daimi dostluklar  kurmamız daha hayırlıdır."
 
  
 
 
 
 

ETİKETLER

iran ruhani abd