Ruhani açıkladı! Bir kez daha deneyecekler

AA |  16 Ocak 2019 Çarşamba - 18:17 | Son Güncelleme : 16 01 2019 - 18:17

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin uydu üretme ve taşıyıcı roket konusunda önemli kazanımlar elde ettiğini ve gelecek aylarda yeni uyduyu fırlatmaya hazırlandıklarını söyledi.


İran Cumhurbaşkanı Ruhani, başkent Tahran'da düzenlenen Bakanlar  Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, ülkesinin uydu üretimi ve taşıyıcı roket  kapasitesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 
Ruhani, dün fırlatılan ancak yörüngeye yerleşme aşaması başarısızlıkla  sonuçlanan "Peyam" (Mesaj) adlı uyduyla ilgili, "Küçük başarısızlıklar yaşansa da  önemli kazanımlar elde ettik. Küçük sorunlar gelecek aylarda ortadan kaldırılacak  ve biz (fırlatma için) yeniden hazırlanacağız." dedi.
 
İran'ın uydu üretme ve taşıyıcı roket teknolojisiyle ilgili önemli  kazanımlar elde ettiğini belirten Ruhani, "Bu teknoloji, tarım, çevre ve  ormanlarla ilgili gerekli istihbarat konusunda büyük öneme sahip ve biz bu işe  devam edeceğiz." ifadesini kullandı.
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ın uydu fırlatmada kullandığı  roketlerde kullanılan teknolojinin kıtalar arası güdümlü füze teknolojisiyle aynı  olduğunu savunarak, 3 Ocak'ta Tahran yönetimine uydu fırlatma dahil tüm balistik  füze faaliyetlerini durdurma çağrısında bulunmuştu.
 
İran dün Peyam adlı yerli üretim bir uyduyu uzaya fırlatmış ancak  uydunun yörüngeye yerleşme aşaması başarısızlıkla sonuçlanmıştı. İran Haberleşme  ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, "Dusti" (Dostluk) adı  verilen yerli üretim uydunun da yakın zamanda fırlatılacağını duyurmuştu.
 
Washington yönetimi, İran'ın balistik füze faaliyetlerinin Birleşmiş  Milletler Güvenlik Konseyinin 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu, İran'ın "Orta  Doğu ve Avrupa'yı tehdit eden kıtalar arası balistik füze programını uydu  faaliyetlerinin arkasına gizlediğini" iddia ediyor.
 
İran ise geliştirilen füzelerin konvansiyonel olduğunu ve kararı ihlal  etmediğini savunuyor.

ETİKETLER