RTÜK'ten corona virüs yayını açıklaması

AA |  01 Nisan 2020 Çarşamba - 0:01 | Son Güncelleme : 01 04 2020 - 0:01

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Kovid-19 önlemleri kapsamında Sağlık Bakanlığının bilgilendirici çalışmalarını zorunlu yayınlarla ekrana taşıma sürecinde bir medya kuruluşunu maksatlı olarak hedef yapma çabalarını, medyayı ayrıştırma gayreti olarak değerlendirdiğini bildirdi.


Şahin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, medyanın milli dayanışma  saikiyle halkı bilinçlendirmede azami duyarlılıkla vazifesini bihakkın yerine  getirdiğini belirtti.
 
Sektörde sorumluluk gerektiren koltuklarda oturanların açıklamalarının  birleştirici ve iyi uygulamaları teşvik edici  olması gerektiğini vurgulayan  Şahin, şunları kaydetti:
 
"Kovid-19 önlemleri kapsamında Sağlık Bakanlığımızın başarılı  bilgilendirici çalışmalarından olan zorunlu yayınların ekranlara taşınması  sürecinde ve sonrasında bir medya kuruluşunu maksatlı olarak hedef yapma  çabalarını medyamızı ayrıştırma gayreti olarak değerlendiriyorum.
 
 Toplum olarak verdiğimiz zorlu sınavda medyamıza destek vermek yerine  saygıdeğer yayıncılarımızı ayrıştırma çabasında olanları sorumlu davranmaya davet  ediyorum. Gün birlik günüdür, gün siyasi hasletleri kenara bırakma zamanıdır.
 
 Yayıncıları hedef göstererek, fişlemek kimseye fayda sağlamaz.  Tarafsızlık en önemli ilkemiz olmalıdır. Açık bir dille belirtiyorum ki bu  ayrıştırmayı milli dayanışma zamanlarında bile gündeme getirmek en hafif tabirle  Anayasal bir üst kurul olan RTÜK'e haksızlıktır."
 
Şahin, bu süreçte sağlık çalışanlarına ülkenin minnettar olduğunu  tekrar vurgulamak istediğini belirterek, "Fedakarca görev yapan tüm sağlık  çalışanı kahramanlarımıza teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.