RTÜK'ten Beyaz TV'ye 'Rasim Ozan Kütahyalı' cezası

AA |  24 Kasım 2017 Cuma - 13:38 | Son Güncelleme : 24 11 2017 - 15:50

RTÜK, "Beyaz Futbol" programı nedeniyle Beyaz TV'ye para cezası ve 5 program durdurma cezası verdi.


Bugün toplanan RTÜK, ayrımcılık söylemlerine yer veren kanallar ile aile mahremiyetini ihlal eden kanallara ağır müeyyideler uygulanmasını kararlaştırdı.

Üst Kurul, Beyaz TV'de yayımlanan "Beyaz Futbol" isimli spor  programında, yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı'nın "bir kültürü aşağılayıcı, tahrik  edici sözleri ve  ayrımcı yaklaşımı" nedeniyle söz konusu kanala 5 program  durdurma cezası verdi.

RTÜK, programda Kütahyalı ve diğer kullanıcılar tarafından cinsel  içerikli konuşmalar nedeniyle ayrıca tavandan para cezası uygulanmasını  kararlaştırdı. Resen bu kararı alan Kurula, son bir haftada söz konusu programla  ilgili bin 741 şikayet geldiği belirtildi.

Üst Kurul, "Seda ve Uğur’la" isimli programı nedeniyle de Show TV'ye  üç program durdurma cezası ile para cezası uygulanması kararını verdi. Söz konusu  programda, bir kadının 13 yaşındaki çocuğunun babası olarak bilinen kişinin,  gerçek babası olup olmadığı konusu, genel ahlak ilkelerine aykırı bir şekilde ele  alınmıştı.

RTÜK ayrıca, CNN Türk'te yayımlanan "Gündem Özel" isimli programda,  konuk olan kişinin dili düzeysiz ve argo bir şekilde kullanması nedeniyle de bu  kuruma idari para cezası müeyyidesini uyguladı.

Yayın durdurma cezasına konu olan programların yapımcıları ve  sunucuları, ilgili kanun gereği yayının durduğu süre zarfında hiçbir medya  kuruluşunda farklı adla da olsa program  yapamayacak, sunamayacak.