RTÜK'ten AK Parti reklamı açıklaması!

AA |  03 Nisan 2015 Cuma - 18:12 | Son Güncelleme : 03 04 2015 - 18:12

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), AK Parti'nin reklam filmini yayınlayan televizyon kanallarıyla ilgili uzman raporlarını ''akladığı'', ''sümen altı ettiği'' yönündeki haberlerin tamamen gerçek dışı olduğu bildirildi.


 RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında  yer alan, üst kurulun Adalet ve Kalkınma Partisi'nin reklam filmini yayınlayan  televizyon kanallarıyla ilgili uzman raporlarını ''akladığı'', ''sümen altı  ettiği'' yönündeki haberlerin tamamen gerçek dışı olduğu belirtildi. 
 
 Açıklamada, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın  Hizmetleri Hakkında Kanunun 30. maddesine göre seçimlerle ilgili olarak seçim  dönemlerinde yapılan yayınlara ilişkin usul ve esasların Yüksek Seçim Kurulu  (YSK) tarafından düzenlendiği hatırlatıldı. 
 
  Üst kurulun, medya hizmet sağlayıcılarının seçim dönemlerindeki  yayınlarını YSK kararları doğrultusunda izlediği, denetlediği ve değerlendirdiği  belirtildi. 
 
 Açıklamada, Seçimlerle ilgili yayınlar hakkındaki uzman raporlarının  üst kurulda görüşüldükten sonra değerlendirilmek üzere ivedilikle YSK'ya intikal  ettirildiği ifade edilerek, ''Çünkü söz konusu yayınlarla ilgili müeyyide  uygulama yetkisi sadece YSK'ya ait olup, RTÜK'ün müeyyide uygulama ya da  uygulamama yetkisi bulunmamaktadır'' denildi. 
 
 Haberlerde sözü edilen, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin reklamıyla  ilgili olarak hazırlanan 41 adet uzman raporunun da 1 Nisan 2015 tarihli üst  kurul toplantısında görüşüldüğü belirtilerek, değerlendirildikten sonra 2 Nisan  2015 tarihi itibarıyla karara bağlanmak üzere YSK'ya gönderildiği kaydedildi. 
 
  Açıklamada, ''Dolayısıyla raporların 'aklanması' veya 'sümen altı  edilmesi' söz konusu değildir. Raporlar, seçim dönemlerindeki yayınlarla ilgili  tek karar merci olan YSK'ya intikal ettirilmiş olup, bu husus tüm üst kurul  üyeleri tarafından da bilinmektedir'' ifadelerine yer verildi.