RTÜK- TRT kavgası büyüyor!

KIVANÇ EL/ANKARA |  12 Nisan 2014 Cumartesi - 16:04 | Son Güncelleme : 12 04 2014 - 16:04

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile RTÜK Üyesi Ali Öztunç arasında istifa gerginliği yaşandı. Öztunç'un tarafsız yayıncılık ilkelerine uymadığı gerekçesiyle "kanunen" istifaya çağırdığı Şahin'in yanıt vermesi üzerine Öztunç bugün bir açıklama daha yaparak, "Çirkin ifadelerini iade ediyorum" dedi.


RTÜK Üyesi Öztunç, TRT'nin yayın ilkelerine uymadığı gerekçesiyle önceki gün TRT Genel Müdürü Şahin'in istifasını istedi. TRT'nin seçim sürecinde taraflı yayın yaptığını vurgulayan Öztunç, "TRT Kanunu 13. maddesine göre tarafsızlığını yitiren genel müdür görevden çekilmiş sayılır. Buna ithafen görevden alınmalı" dedi. Bu iddiaya İbrahim Şahin, "TRT 2014 yerel seçimlerde tüm siyasi partilere tarafsız biçimde yaklaşmış ve yayınlarında asla belirli bir partiyi tutmamıştır. Kamu görevi boyunca tarafsız olması gereken Sayın Öztunç, TRT'yi doğrudan hedef alıp siyasal polemiklerle de TRT Genel Müdürü'ne haksız ithamlarda bulunmaktadır. Kamu görevi yapan Sayın Öztunç'un bir başka kamu görevlisini istifaya davet etmesi düşündürücüdür. Kamu görevini yaparken olması gereken tarafsız yönetimi unutup, kendisini makama getiren siyasal partinin basın sözcüsü gibi demeçler veren Sayın Öztunç, TRT kurumunun saygınlığına, tarafsızlığına ve güvenilirliğine zarar veremeyecektir. Tarafsızlığını kaybetmiş bir RTÜK üyesi bir başka kamu görevlisini istifaya davet edecek en son kişidir" karşılığı verdi.

"ZARAR VERİYOR"

Şahin'e yanıt veren Ali Öztunç da yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

KANUN GEREĞİ: Bir kamu görevlisi üslubuna yakışmayan ifadelerin yer aldığı açıklamada TBMM tarafından RTÜK Üyeliğine seçilen şahsım hedef alınmış ve kontenjanını kullandığım siyasi partinin sözcüsü olduğum iddia edilmiştir. Öncelikle TRT Genel Müdürlüğü’nün asılsız ve çirkin ifadelerini kendilerine iade ediyorum. TRT’nin dolayısıyla da Sayın Genel Müdür İbrahim Şahin’in tarafsızlığını yitirdiğini ben değil aslında Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği kararlar söylüyor. YSK’nın 15 Mart 2014 tarih ve 2014/769 sayılı kararında TRT’nin 'Siyasi partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte olamaz' hükmüne aykırı yayın gerçekleştirdiği gerekçesiyle yaptırım uygulanmasına oy birliğiyle karar verilmiştir. İstifa talebi benim kişisel görüşüm değil kanunun açık hükmü gereğidir. Üstelik seçim döneminde, TRT’nin ne denli tarafsız yayıncılık yaptığı, kamuoyu tarafından da iyi bilinmektedir.Tarafımıza atfedilen taraflılık ifadelerini, YSK’nın TRT’yi mahkum ettiği üç yargı kararıyla iade ediyorum. TRT Genel Müdürü, kendi kuruluş Kanununu detaylı şekilde okursa, taraflı yayının ne demek olduğunu daha iyi görecektir. TRT bir kamu yayıncısı olarak TRT Kanununa riayet etmek zorundadır. Tarafsız yayın yapıldığının tespiti halinde, TRT Genel Müdürünün görevden alınacağını ben değil Anayasa ve Kanunlar söylüyor. Tüm bu gerekçelerle TRT Genel Müdürü Sayın İbrahim Şahin, TRT’nin saygınlığına, tarafsızlığına ve güvenilirliğine zarar vermektedir.

Öztunç, TRT'ye ilk defa bir seçim sürecinde taraflı yayın nedeniyle 3 yayın durdurma cezası verildiğini 6 dosyanın ise YSK'da olduğunu ifade etti.