Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin şehit edilmesiyle ilgili 27 gözaltı kararı

AA |  13 Şubat 2020 Perşembe - 7:13 | Son Güncelleme : 13 02 2020 - 10:28

İstanbul merkezli 7 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hücre yapılanması içerisinde yer aldığı belirlenen çoğu polis 27 kişinin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, 11 Aralık  2018’de görev yeri değişikliği talebinde bulunduğu ve olumsuz yanıt aldığı  iddiasıyla il emniyet müdürlüğü makamında düzenlediği silahlı saldırıda, Rize  Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’yi şehit eden ve Personel Şube Müdürü Ercan Polat’ı  ağır, koruma polisi Yiğitcan Köksal’ı da hafif yaralayan polis memuru İsmail  Hakkı Sarıcaoğlu’nun FETÖ bağlantısı tespit edildi.
 
Sarıcaoğlu’nun el konulan cep telefonu ile mail ve sosyal medya  hesaplarında yapılan incelemelerde, bulunduğu hücre yapılanması içerisindeki  diğer örgüt üyelerinin de kimlik bilgileri belirlendi. Yapılanma içerisinde  polis, doktor, araştırma görevlisi, öğretmen ve kapatılan Cihan Haber Ajansı  çalışanı 27 kişinin bulunduğu ortaya çıktı.
 
Söz konusu gelişme üzerine, Başsavcılık, 9'u aktif polis memuru 27  kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık  Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, zanlıların yakalanması için  İstanbul, Adana, Bursa, Rize, Samsun, Trabzon ve Nevşehir'de operasyon başlattı.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele  ve İstihbarat daire başkanlıkları ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul  Bölge Başkanlığı koordinesinde yürütülen operasyon kapsamında çok sayıda  şüphelinin yakalandığı, adreslerdeki aramaların ise sürdüğü bildirildi.