Resmen değişti! Belgesi olmayan o işleri yapamayacak

03 Ekim 2019 Perşembe - 8:13 | Son Güncelleme : 03 10 2019 - 17:05

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bazı mesleklere belge zorunluluğu getirdi. Bu kapsamda tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışmak isteyenler belge almak zornuda. Belgesi olmayan bu işlerde çalışamayacak.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca  yayımlanan tebliğiyle "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfta yer alan 26 mesleğe  daha "yeterlilik belgesi" zorunluluğu getirildi.  Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu  Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında  yayımlandı.
Geçen yıl ve bir önceki yıldan itibaren bitim işlemleri operatörü,  elektrik pano montajcısı, inşaat işçisi, NC/CNC tezgah işçisi, orman üretim  işçisi, plastik enjeksiyon üretim elemanı ve tornacının da aralarında olduğu 36  meslekle ilgili belge zorunluluğu getiren Bakanlık, yeni 26 meslekle birlikte  belge zorunluluğu bulunan meslek sayısını 143'e yükseltti.  Tebliğ ile aralarında deri işlenti operatörü, haddeci, liman forklift  operatörü, otomotiv kontrol, test ve ayar işçisi, taşlama tezgah işçisi ve yüksek  gerilim kablo aksesuarları montajcısının da olduğu mesleklerde belgesiz işçi  çalıştıran iş yerlerinde, işveren veya işveren vekiline kişi başı 776 lira ceza  kesilecek.
 
 
İŞTE O İŞLER