Resepsiyon görevlisini özel kalem müdürü yapmış

AA |  13 Mart 2018 Salı - 18:40 | Son Güncelleme : 13 03 2018 - 18:40

Yalova’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye oldukları iddia edilen tutuksuz sanık eski Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu ile tutuklu sanık eski özel kalem müdürü Mehmet Güler’in yargılanmasına devam edildi.


Yalova Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında, Eruslu ve  Güler ile avukatları hazır bulundu. Duruşmada, Yalova Üniversitesi Personel Daire  Başkanı Cemal Şensoy, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Ersan Şahin ve sanık  Eruslu’nun şoförü Yasin Taş tanık olarak dinlendi.
 
Personel Daire Başkanı Şensoy, soru üzerine Eruslu ve Güler’in örgütle  bağı konusunda bilgisi olmadığını ifade etti.
 
Mahkeme Başkanı, Şensoy’un üniversitede özel kalem müdürlüğü  kadrosunun olmadığını söylemesi üzerine, "Mehmet Güler taşerondan girip nasıl  rektörün özel kalemi oluyor, kim yaptı? Kendi kendine mi gelip oturuyor, 'özel  kalem diye bir kadro yok' diyorsun, 'özel kalem müdürlüğü yaptı.' diyorsun, nasıl  oluyor, bu adam ne iş yapıyor, öyle bir kadro olmadığı halde buna niye göz  yumuyorsun?"  diye sordu. 
 
Şensoy, Güler’i eski Rektör Eruslu’nun şifahen görevlendirdiğini  belirterek, bu durumdan kendisinin sorumlu olmadığını söyledi. 
 
Sanık Mehmet Güler ise savunmasında üniversitede "resepsiyon  görevlisi" olarak çalıştığını anlattı. Güler, ailesi zor durumda olduğundan  tahliyesini talep etti.
 
Eski Rektör Eruslu da savunmasında mahkeme başkanı tarafından Yalova  Üniversitesi kütüphanesinde yapılan görevlendirmelerde yer alanların FETÖ/PDY’den  yargılandığını hatırlatması üzerine FETÖ’nün faaliyetlerini pasifize etmek için  böyle bir görevlendirme yaptığını iddia etti.
 
Mahkeme heyeti, sanıkların mevcut durumlarının devamına karar  verilerek, duruşmayı erteledi

ETİKETLER