Dev birleşme! Resmi açıklama geldi...

AA |  27 Mayıs 2019 Pazartesi - 7:51 | Son Güncelleme : 27 05 2019 - 17:39

Renault ve Fiat Chrysyler, geniş kapsamlı bir global ortaklık için görüşmelerde bulunuyorlar.


Otomobil sektörünün önde gelen üreticilerinden, merkezi  Fransa'da bulunan Groupe Renault, merkezi İtalya'da olan Fiat Chrysler'den  "birleşme teklifi" aldığını açıkladı.  Groupe Renault'tan yapılan açıklamada, Fiat Chrysler'in, Renault ile  birleşmek için teklif götürdüğü belirtildi. Açıklamada, "Groupe Renault, Fiat Chrysler Automobiles'dan (FCA), iki  şirketin olası yüzde 50-50 payla birleşmesi için bir teklif aldığını teyit eder."  ifadesi kullanıldı. Renault Yönetim Kurulu'nun bu sabah toplanarak teklifi  değerlendireceği aktarılan açıklamada, toplantıdan sonra gerekli basın  açıklamasının yapılacağı kaydedildi.
 Açıklamada, Renault'un 1898'den beri otomotiv üretimi yaptığı, geçen  yıl 134 ülkede 3,9 milyon araç sattığı ve şirketin 36 üretim tesisi, 12 bin 700  satış noktası ve 180 binden fazla çalışanı olduğu bildirildi.
 
"Birleşme sonucu hiçbir fabrika kapanmayacak"
 
 Fiat Chrysler'den yapılan açıklamada da Renault Grubu'na birleşme  teklifi sunulduğu, ortaklıkta her iki şirketin yüzde 50 paya sahip olacağı  belirtildi. Ortaklıkta, dengeli bir yönetim yapısı ve yönetim kurulunun  çoğunluğunun bağımsız olacağı vurgulanan açıklamada, Renault ile birleşme sonrası  8,7 milyon araç satışıyla dünyanın üçüncü büyük otomobil üreticisinin oluşacağı  kaydedildi.
Açıklamada, birleşme sonucu hiçbir fabrikanın kapanmayacağı  belirtilerek, birleşme ile oluşacak yeni şirketin hisselerinin Milan, Paris ve  New York'ta işlem göreceği bildirildi. FCA, ABD başta olmak üzere Kuzey Amerika bölgesinde güçlü konumda  bulunurken, Renault'un bu bölgede hiçbir şekilde varlık göstermemesi dikkati  çekiyordu.