Renault Grubu’ndan açıklama geldi:Hayal kırıklığı...

AA |  07 Haziran 2019 Cuma - 7:24 | Son Güncelleme : 07 06 2019 - 7:24

Groupe Renault, Fiat Chrysler Automobiles'ın (FCA) teklifini derinlemesine değerlendirme imkanı bulamadığından dolayı hayal kırıklığı içinde olduğunu açıkladı.


Groupe Renault, FCA'nın Groupe Renault’a yaptığı "birleşme teklifini"  geri çekmesine ilişkin bir yazılı açıklama yaptı. Grup, FCA'nın teklifini derinlemesine değerlendirme imkanı  bulamadığından dolayı hayal kırıklığı içinde olduğunu duyurdu.
 
Açıklamada, FCA’dan gelen teklifin, Renault ve ittifakın (Renault  Grubu’nun Nissan ve Mitsubishi ile olan birliği) çekiciliğinin bir göstergesi  olduğu belirtildi.
Açıklamada ayrıca, "Nissan’ın bu konudaki yapıcı tavrından duyduğumuz  mutluluğu belirtir, FCA’ya gösterdiği çaba ve Renault yönetim kurulu üyelerine  güvenlerinden dolayı teşekkür ederiz. Bu doğru zamanlı önerinin, endüstriyel  olarak çok uygun hem de finansal açıdan çekici, Avrupa merkezli bir global  otomotiv devi yaratacağı aşikar bir çaba olduğunu düşünüyoruz." ifadelerine yer  verildi.
 
Grup geçen yıl 3,9 milyona yakın otomobil satışı yaptı
 
 Yazılı açıklamada aktarıldığına göre 1898'den beri otomobil üreten  Groupe Renault, 2018'de 134 ülkede 3,9 milyona yakın otomobil satışı  gerçekleştirmişti.  Toplam 36 üretim tesisi ve 12 bin 700 satış noktasıyla 180 binden  fazla kişiyi istihdam eden uluslararası çok markalı bir grup olan Groupe Renault,  karlı büyüme stratejisini devam ettirirken geleceğin teknolojik zorluklarına  çözümler getirmek için uluslararası genişlemeye odaklanıyor.  Bu doğrultuda Grup, beş markasının (Renault, Dacia, Renault Samsung  Motors, Alpine ve LADA), elektrikli araçlarının ve Nissan ve Mitsubishi Motors  ile olan birliğinin sinerjisinden faydalanıyor.