Rejim İdlib'de okulu vurdu

AA |  26 Mart 2019 Salı - 11:25 | Son Güncelleme : 26 03 2019 - 11:25

Esed rejimi ve İran destekli yabancı terörist grupların "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içerisindeki bir okula düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 2 öğrenci hayatını kaybetti, 5 öğrenci yaralandı.


 Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve İran destekli yabancı  terörist grupların "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içinde bulunan  Şeyh İdris köyündeki okula düzenlediği havan topu saldırılarında ilk  belirlemelere göre 2 öğrenci yaşamını yitirdi, 5 öğrenci yaralandı. 
 
Esed rejimi ve İran destekli yabancı terörist gruplar, sabah  saatlerinde İdlib'in güneydoğusunda Serakib ilçesine bağlı Şeyh İdris köyündeki  bir ilköğretim okuluna havan topu saldırısı düzenledi.
 
Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre,  saldırıda 2 öğrenci hayatını kaybetti, 5 öğrenci yaralandı.
 
Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.
 
Rejim ve destekçileri, İdlib'in Han Şeyhun ilçesine ve Temaniye  beldesi ile Şeyh İdris köyüne, Hama'da  Kefer Zita ve Latamine ilçesi ile Lahaya,  El Huveyiz ve El Şeria köyüne sabah saatlerinden itibaren havan topu saldırıları  düzenliyor.
 
Esed rejimi ve İran destekli terörist grupların, Soçi mutabakatını  ihlal ederek, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" içindeki sivil yerleşimlere bu  yıl başından itibaren yaptıkları hava ve kara saldırılarında en az 175 sivil  hayatını kaybetti, 480'den fazla sivil yaralandı.
 
Rejim güçleri, Türkiye ve Rusya arasında İdlib'deki ateşkesi  sağlamlaştırmak için imzalanan Soçi mutabakatına rağmen saldırılarına aralıklarla  devam ediyor. Astana anlaşmaları çerçevesinde Esed rejiminin garantörü olan  Rusya'nın rejim saldırılarını önleme yükümlülüğü bulunuyor.
 
Askeri muhalifler ise 17 Eylül 2018'de imzalanan Soçi mutabakatının  öngördüğü bölgeden ağır silahlarını 10 Ekim 2018'de çekmişti.