Rejim güçleri İdlib'in en büyük ilçesini ele geçirdi!

AA |  29 Ocak 2020 Çarşamba - 1:20 | Son Güncelleme : 29 01 2020 - 1:55

Rusya destekli Beşşar Esed rejimi güçleri, Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatını hiçe sayarak, İdlib'in en büyük ilçesi Maarratünnuman'ın tümüne hakim oldu.


Esed rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan  rejim güçleri, İdlib'in güneyi ve güneydoğusunda karadan ilerlemeye devam ediyor.
 
Muhalif ve rejim karşıtı silahlı gruplar ile rejim güçleri arasında  uzun süren şiddetli çatışmaların ardından, Maarratünnuman ilçe merkezi, Esed  güçlerince ele geçirildi.
 
Rejim güçleri, Rusya'nın hava desteğiyle İdlib'in güneydoğusunda gün  içinde 15 yerleşimi ele geçirerek, en büyük ilçesi Maarratünnuman'ın merkezini  kuşatmaya almıştı.
 
Maarratünnuman'ın önemi
 
İdlib’in en büyük ilçesi Maaratünnuman, ekim 2012'de muhaliflerin  eline geçti.
 
İç savaş öncesi ilçede yaşayan 300 bin civarı sivil, rejim ve  destekçilerinin kasım 2019'dan bu yana düzenlediği saldırılar neticesinde göç  etti.
 
İdlib'in güneyinde, il merkezine 40 kilometre mesafede yer alan ilçe,  Osmanlı Devleti döneminden han, cami ve medrese gibi yapıların bulunduğu tarihi  bir yerleşim olarak biliniyor.
 
Halep-İdlib-Hama-Humus-Şam üzerinden Ürdün’e kadar uzanan ve ilçenin  içinden geçen M5 karayolu, Maaratünnuman'ın stratejik önemini artırıyor.
 
Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatına uymadılar
 
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu  yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde  bulunuyor.
 
İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te  muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin  başında geliyor.
 
Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı 4-5 Mayıs 2017'deki Astana  toplantısında, İdlib ili ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri)  bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney  bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma  bölgesi" oluşturuldu.
 
Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilan edilerek  durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden İdlib hariç kalanları,  Rusya'nın hava desteği sayesinde ele geçirdi. Saldırılardan kaçan yüz binlerce  sivil, kuzeyde Türkiye sınırına yakın kesimlere göç etti.
 
Rusya'nın, Türkiye ile 17 Eylül 2018'de vardığı Soçi mutabakatından  bir süre sonra da saldırılar devam etti.
 
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ni hedef alan Rusya, rejim ve İran  destekli teröristler, yalnızca 2019 başından bu yana Türkiye sınırı yakınlarına  yaklaşık 1 milyon 300 bin sivilin göç etmesine sebep oldu. Bombardımanlarda  1600'den fazla sivil can verdi.
 

ETİKETLER

Rusya Astana Esad