Rejim güçleri halkın gıda kaynaklarını hedef alıyor!

AA |  19 Mayıs 2019 Pazar - 14:01 | Son Güncelleme : 20 05 2019 - 17:20

Beşşar Esed rejimi güçleri, Hama ilinin "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içerisinde yer alan kırsal kesimindeki kırsalında, hasat zamanı gelen tarım arazilerini ateşe verdi.


Esed rejimi ordusu ile İran destekli yabancı terörist grupların  oluşturduğu rejim güçleri, dün Hama ilinde, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"  içerisinde yer alan Tel Havvaş, Ez Zekat, Es Sıhriyye ve El Habit köylerindeki  ekili tarlaları bombaladı.
 
Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekipleri, bombardıman sonrası  tarlalarda çıkan yangını bölge halkının da yardımıyla söndürmeye çalışıyor.
 
Arazilerde çoğunlukla buğday, arpa, nohut ve kimyon ekili olduğu  öğrenildi.
 
Rejim güçleri, önceki gün de aynı bölgede, El Huveyz, El Huveyce, Et  Tüveyne ve El Şeria köylerindeki balık çiftliklerini yağmalamıştı.
 
"İdlib Gerginliği Azaltması Bölgesi"ndeki durum
 
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından  bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde.
 
Halihazırda iç göç ile nüfusu yaklaşık 4 milyona ulaşan İdlib'in  merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçmişti. İdlib, rejimin en yoğun  hedef aldığı bölgelerin başında geldi.
 
Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında,  İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etmişti. Rejim güçlerinin  ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya, ek bir mutabakata  varmıştı. Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan  mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur  Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı  sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor. 25 Nisan'dan bu yana en az  151 sivil yaşamını yitirdi, 405'ten fazla sivil yaralandı.  
 
Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib  mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den bu yana ateşkesi ihlal ederek  düzenlediği saldırılarda 553 bin 444 sivil yerinden edildi.
 

ETİKETLER