Reddedilen aşığın kalbi, 17 yaşındaki Hale’ye hayat verdi

Nesrin COŞKUN-Lokman DAĞ |  16 Şubat 2007 Cuma - 22:01 | Son Güncelleme : 16 02 2007 - 22:01

Uğur Keser 26 yaşındaydı. Kara sevdaya tutulduğu öğretmen sevgilisiyle ayrılmıştı. Sevgililer Günü’nden bir gün önce G.Antep’e gidip sınıfın ortasında sevgilisine, “Geri dön” dedi. ’Hayır’ cevabını alınca başına dayadığı tetiği çekti


Hale Erdem hayatının baharında, 17 yaşında... 2 hafta önce kalp nakli için göğsü açıldı, ancak organ uygun değil diye tekrar kapatıldı. Bu büyük hayal kırıklığından

13 gün sonra, aşk acısıyla ölen Uğur’un kalbi ona hayat verdi
26 yaşındaki gencin dramı, 17 yaşındaki kıza yaşam kaynağı oldu. Azrail ile burun buruna yaşayan Hale Erdem, 13 gün önce bağışlanan bir kalple ameliyathaneye girmiş, ancak bu kalbin nakledilmesi halinde sorun çıkacağı anlaşılınca açılan göğsü dikilip eski kalbiyle ameliyathaneden çıkmıştı. 1.5 yıl önce ağabeyini de bağış organ bulunamadığı için aynı hastalıktan kaybeden Hale’nin bu başarısız operasyonla umutları neredeyse tükenme noktasındaydı. Genç kızın bu hayal kırıklığı basında haber olarak çıktığı gün, şans tekrar kapıyı çaldı. Hale’nin yeniden yüzünün gülmesine neden olan müjde Gaziantep’ten geldi.

Ailesi organlarını bağışladı
Ancak Hale’ye müjde olan bu haber, 26 yaşındaki Uğur Keser’in ailesini yasa boğmuştu. Sevgililer Günü arifesinde öğretmen sevgilisiyle barışmak için Ankara’dan Gaziantep’e giden Uğur, Karaman Köyü İlköğretim Okulu’ndaki sınıfa binbir umutlarla girdi. Öğrencilerin önünde sevgilisinden af diledi ve barışmak istedi. Ancak 23 yaşındaki öğretmen Makbule D., bu teklif reddedince öğrencileri dışarı çıkarıp kafasına tabancayla bir el ateş etti.

Uğur Keser’in beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine ailesinin yaptığı organ bağışı Hale’nin ikinci yaşam şansı oldu.

Baba borç alarak uçak kiraladı
Gaziantep’ten gelen bağış müjdesi Ege Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde doktorları harekete geçirdi. Hale ile doku uyumu tuttuğu anlaşılınca bağış organın Gaziantep’ten İzmir’e getirilmesi için iki kent arasında organ köprüsü kuruldu, heyecanlı saatler yaşandı. Bağış kalbin en kısa zamanda İzmir’e getirilmesi için bir yandan uçak arayışları başlatıldı. Baba Ramazan Erdem’in 11 bin dolar borca girerek kiraladığı özel uçakla cerrahlar saat 23.10’da İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkarken, Hale’nin babası Ramazan Erdem ile nişanlısı Sabri Başer’in, heyecanlanmaması ve yeniden umutlarının yıkılmaması için müjdeyi genç kızdan gizleme çabaları sonuçsuz kaldı. Babasına telefon anonsu yapıldıktan sonra nişanlısının gelip kendisini öptüğü ve o anda kalp bağışı çıktığını anladığını söyleyen Hale, ameliyathaneye girerken çok heyecanlıydı:

Hepimiz organ bağışlayacağız
“Bir gün önce tüm umutlarımı yitirmiştim. Bağışlar yetersiz, o yüzden yeni bir kalp bağışına şansımın olmadığını düşünüyor, inanıyordum. Bu kalp bana olmasa bile artık yaşamaya umudum, yeni bağış çıkacağına inancım güçlendi.” Önümüzdeki hafta askere gitmeye hazırlanan Sabri Başer de nişanlısı Hale’ye sürekli moral verdi, ameliyata hazırladı. Genç nişanlılar, “Bu bağış gibi biz de umut olmak istiyoruz, hepimiz organlarımızı bağışlayacağız” diyor.

Böyle teselli bulacağız
Acı haberle yıkılan Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Uğur Keser’in ailesinin tek tesellisi ise başka insanlara yaşam vermesi. Ağabeyi Faik Keser, “Kardeşim çok iyi yürekli bir insandı. Böyle bir şeyin olacağını önceden bilseydi, eminim o da aynı kararı verirdi. O ölmedi, başka bedenlerde yaşayacak. Biz de bununla biraz olsun teselli bulacağız” dedi.

ETİKETLER

0