Rasulayn'da cephanelik ele geçirildi!

DHA/AA |  19 Ekim 2019 Cumartesi - 15:10 | Son Güncelleme : 19 10 2019 - 16:15

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) başlattığı Barış Pınarı Harekatı kapsamında YPG/PKK'dan kurtarılan Rasulayn'da yapılan aramalarda, ABD'nin verdiği askeri mühimmatlar ele geçirildi.


Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu  yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla TSK tarafından başlatılan  Barış Pınarı Harekatı devam ediyor.
 
Harekat kapsamında teröristlerden temizlenen Rasulayn'ın güneyinde M4  karayolu üzerinde yapılan arama tarama faaliyetleri sırasında YPG/PKK'lılara ait  büyük bir silah deposu bulundu.   AA'nın görüntülediği depoda, üzerine İngilizce yazılarla teknik  bilgilerin yer verildiği büyük etiketler yapıştırılmış sandıklar yer alıyor.  Bir kısmı uçaksavar mühimmatı olduğu anlaşılan kasalar, tavana kadar  dizilmiş şekilde depoyu dolduruyor. Etiketlerde, ABD devletinin özerk faaliyetler gösteren Genel Hizmetler  İdaresine ait "GSA" logoları görünüyor.
 
GSA, PENTAGON'A ASKERİ LOJİSTİK HİZMETİ VERİYOR
 
Amerikan Başkanı Harry S. Truman tarafından 1949'da kurulan GSA'nın   dünya genelinde 11 binden fazla çalışanı bulunuyor. Bütçesinin yüzde birlik kısmının Amerikan Kongresince karşılanan GSA,  ABD Savunma Bakanlığı ve federal kurumların birçok askeri ihtiyacını karşılıyor. GSA, ülke içinde ve dışında özellikle savaş bölgelerinde ABD'li  kurumların ihtiyaçlarını temin ediyor, resmi kurum olmakla birlikte  faaliyetlerini özerk yürütüyor.
 
Öte yandan, Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerinde, daha önce örgütün  cephanelik olarak kullandığı büyük silah depoları bulunmuştu.  Depolarda 100'den fazla uzun menzilli roket, antitank füzeleri, havan  mermileri, doçka mermileri, sandıklar içerisinde binlerce uçaksavar mermisi, 300  mayın tarama cihazı, çok sayıda el yapımı patlayıcı ve el bombaları ele  geçirilmişti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'yi YPG/PKK'ya on  binlerce TIR dolusu silah ve mühimmat göndererek müttefiklik ilişkilerine zarar  verdiği konusunda uyarmıştı.
 

 

RASULAYN'DA HAYAT NORMALE DÖNÜYOR
 
Ceylanpınar’ın karşısında bulunan Suriye’nin 70 bin nüfuslu Rasulayn ilçesinde 9 Ekimde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Suriye Milli Ordusunca (SMO) Fırat'ın doğusunda oluşturulmak istenen terör koridorunu bertaraf etmek, bölgede huzur ve barışı sağlamak amacıyla Barış Pınarı Harekatı başladı. Harekâtın başlaması üzerine sınırın sıfır noktasında bulunan Ceylanpınar’da vatandaşlar tahliye edilerek, çevredeki Viranşehir, Siverek ve Şanlıurfa’daki yakınlarının yerlerine ve misafirhanelere yerleştirildi. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Rasulayn’da ateşlenen havan mermileri Ceylanpınar’da 2 çocuğun şehit olmasına 45 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Yaşanan bu gerginlik üzerine belediye hoparlörlerinden vatandaşlara dışarı çıkmamaları konusunda sık sık uyarılar yapıldı. Harekat kapsamında Rasulayn'daki terör örgütü YPG/PKK hedefleri havadan ve karadan nokta atışlarıyla imha edilerek, kentin büyük bölümünü TSK ve SMO kontrolü altına alındı. Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşma üzerine şiddetli çatışmaların yaşandığı Rasulayn’da silah sesleri sustu. Evlerini terk eden Ceylanpınarlı vatandaşların endişesi ise azaldı.
 
GERGİN HAVA DAĞILDI
 
Rasulayn’da sessizliğin hakim olması, Ceylanpınar’da günlerdir süren gergin havanın dağılmasını sağladı. Dün sabah saatlerinden itibaren ilçede son günlerde can korkusu nedeniyle kepenklerini kapatan esnaf iş yerlerini açarken, boş olan sokak ve caddeler de yeniden canlandı. Sınır hattındaki askerler ise güvenlikleri için kulübeler yerine zırhlı araç içerisinde nöbet tutmaya devam ediyor.
 
 
GAZETECİLER BÖLGEDEN AYRILIYOR
 
Barış Pınarı Harekatı'nı Ceylanpınar ilçesindeki Bayraktepe’de izleyen ve gün boyu canlı yayınlar yapan yerli ve yabancı basın kuruluşları ise çatışmaların sona ermesinin ardından ilçeden ayrılmaya başladı.
 
RASULAYN’A KARŞI TÜRK BAYRAĞINI DALGALANDIRDI
 
Şehit Yakınları ve Gaziler Federasyonu üyesi bir grup, Barış Pınarı Harekatı'na destek vermek amacıyla Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine geldi. Ceylanpınar’da vatandaşlarla buluşan grup, daha sonra çatışmaların yaşandığı Rasulayn’a bakan Bayraktepe’de görev yapan gazetecileri ziyaret etti. Bir gazi, ağaca çıkıp göğsünde taşıdığı Türk bayrağını, Rasulayn’a karşı dakikalarca dalgalandırdı. Gazetecilere görevlerinde başarılar dileyen grup, ilçeden ayrıldı.
 
 
Öte yandan hayatın normale döndüğü Ceylanpınar'a vatandaşların dönüşleri devam ediyor. Çatışmaların başlamasıyla birlikte ilçeden ayrılan birçok aile, döndükleri evlerine havan ve roket atar mermisinin isabet ettiğini gördü. Aileler, enkaz kaldırmak için çalışmalara başladı. 
 
TEL ABYAD HASTANESİNDEKİ CİHAZLARI YAKTILAR
 
Milli Savunma Bakanlığı, terör örgütünden temizlenen Tel Abyad ile ilgli de açıklama yaptı. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Tel Abyad Hastanesi’nin hızlı şekilde hizmete sokulması için yapılan incelemede; hastanedeki cihazların terör örgütü PKK/YPG tarafından yakılarak kullanılamaz hale getirildiği, bir kısım malzemenin de teröristler tarafından kaçırıldığı tespit edildi" ifadesini kullandı.