Randevuyla çalışıyorlar! Ev tarifesi 150 lira...

06 Nisan 2020 Pazartesi - 10:30 | Son Güncelleme : 06 04 2020 - 10:38

Corona virüsün yayılmasını engellemek amacıyla berberler 21 Mart’tan beri kapalı ancak bazı berberler ‘evde tıraş’ yaparak yasakları deliyor. Randevuyla çalışan berberler, normalde saç tıraşına 50 lira alırken ev tarifeleri ise 150 TL.


İçişleri Bakanlığı genelgesi ile berber dükkanları 21 Mart’tan beri kapalı. Ancak bu yasak 'evde tıraş' hizmetiyle deliniyor. 2-3 gün sonraya randevu veren berberlerin ev tarifesi 150 lira. 
 
KONUM ATARSANIZ GELİRİM
 
Hürriyet'in haberine göre İstanbul Büyükçekmece’de bulunan berber S. C., işyerinin kapalı olması nedeniyle, eski müşterilerinin evlerine giderek saç tıraşlarını yaptığını söyledi. Bir holding yöneticisi olarak kendimizi tanıtarak konuştuğumuz S. C., “Belli ki önemli bir toplantınız var. Başka ilçelere pek gitmiyorum. Ancak sizin için gelebilirim. Saç kesimini 150 TL’ye yapıyorum. Konum atarsanız gelirim” diye konuştu.
 
VEKİLİ DE TIRAŞ ETTİM
 
İstanbul Ataşehir’de bulunan berber N. K. ise bakanlığın kararını hatırlatarak “3.150 lira cezası var. Geçen bir arkadaşımızın başına geldi. Polis nasıl olmuşsa takip etmiş ve kendisine ceza yazdı. Riskli bir durum olduğu için özel davet eden müşterilerin evlerine gitmiyorum” dedi.
 
Bu kez Ankara Altındağ’da berber dükkânı bulunan K. S. ile konuşuyoruz. Kızılay’a yakın bir bölgede olduğumuzu söylediğimiz K. S., “Vereceğiniz adrese gelirim. Hijyene çok dikkat ediyoruz. Tek kullanımlık ürünler kullanıyoruz. Hem bizim hem müşterinin sağlığı önemli. Geçen gün bir milletvekili abimizin de saç tıraşını yaptım. Normal zamanda 50 TL saç kesimi. Özel olarak evde yaptığım için 100 TL alıyorum. İşler çok yoğun 2-3 gün sonrasına randevu verebiliyoruz” dedi.
 
ÇOK ARAYAN VAR
 
İzmir Buca’da işyeri bulunan H. Y. ise berber ihtiyacımızı söylememizden hemen sonra, “Sağlıktan önemlisi yok. Çok arayan oluyor ancak gelemem. Malum hem yasak da var” diye konuştu. Yasak kararına uymayan berberlere 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.