• Haberler »
  • Ramazan Haberleri »
  • Ramazan'da iftardan önce göz ve kulak damlası kullanmak orucu bozar mı? Ramazan ayında göz ve kulak damlası ne zaman kullanılmalı?

Ramazan'da iftardan önce göz ve kulak damlası kullanmak orucu bozar mı? Ramazan ayında göz ve kulak damlası ne zaman kullanılmalı?

07 Nisan 2021 Çarşamba - 17:59 | Son Güncelleme : 07 04 2021 - 17:59

Ramazan'da iftardan önce göz ve kulak damlası kullanmak orucu bozar mı? Ramazan ayında göz ve kulak damlası ne zaman kullanılmalı? Diyanet İşleri Başkanlığı web sitesinde yayınlanan fetvada sıkça sorulan sorulardan biri olan göz ve kulak damlasının orucu bozmadığını açıkladı.


Ramazan ayının gelmesi ile birlikte nelerin orucu bozup, nelerin bozmayacağı konusun her sene olduğu gibi bu yıl da gündemdeki yerini aldı. Sıklıkla tartışılan konulardan biri olan göz damlalarıyla ilgili cevaplandırmayı Din İşleri Yüksek Kurulu yaptı. Göze damlatılan ilaç miktarının çok az olduğunu ve bunun bir kısmının da gözün kırpılmasıyla dışarıya atıldığı vurgulanan fetvada “Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu bilgiler, değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz” denildi.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, insanların yoğun olarak yönelttiği soruları cevaplandırdığı Din İşleri Yüksek Kurulu web sitesinde yayınladığı fetvada; göz damlasının orucu bozmayacağını açıkladı.
 
Prof. Dr. Hüsnü Güzel de göz hastalıklarında tedavinin aksatılmaması gerektiğini aktararak, "Oruç tutacak hastalarımızın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklama ile birlikte göz damlalarını gönül rahatlığıyla kullanmalarını ve kesinlikle ihmal etmemelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü her hastalığın tedavisinde olduğu gibi göz rahatsızlıkları tedavisinde de süreklilik çok önemlidir” dedi. Gözün, insan vücudunda kendisini yenilemeyen tek organ olduğunun altını çizen Prof. Dr. Hüsnü Güzel “Bu nedenle hem erken teşhis hem de teşhis sonrası doğru ve sürekli tedavi kritik önem taşıyor. Bu yüzden göz kesinlikle ihmale gelmez ve tedavisi devamlılık gerektirir. Periyodik göz muayenesi olması gereken ve göz damlası kullanan hastalarımız muayenelerini ve ilaç tedavilerini Ramazan ayı nedeni ile asla ertelememelidir” ifadelerini kullandı.