Ramazan Bayramı ne zaman? Bayram tatili kaç gün olacak

17 Haziran 2016 Cuma - 11:56 | Son Güncelleme : 17 06 2016 - 11:56

Ramazan Bayramı hangi gün başlıyor? Hangi gün sona erecek? Bayram tatili ile ilgili açıklama Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Peki Bayram tatili kaç gün sürecek? İşte merak edilen soruların yanıtları ve Ramazan Bayramı ayrıntıları...


Vatandaşların en fazla merak ettiği konular arasında yer alan Ramazan Bayramı ne zaman başlıyor? Peki Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak? İşte tüm detaylarıyla Ramazan Bayramı...

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.
 
Dokuz gün bayram tatili turizmciyi umutlandırdı
 
Ramazan Bayramı tatilinin dokuz güne çıkarılması, zor günler yaşayan Egeli turizmcileri umutlandırdı. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, turistik tesislerde yüzde 40 dolayında olan doluluk oranının yüzde 100’e çıkmasını umduklarını söyledi.
 
 Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların 4 Temmuz 2016 Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz 2016 Cuma günü tam gün idari izinli sayılacağı belirtildi. Açıklamada, konuya ilişkin genelgenin Başbakan Binali Yıldırım tarafından imzalandığı ve ilgili kurumlara gönderildiği bildirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların Ramazan Bayramı tatilini dokuz güne çıkaran karar, turizm sektörünü umutlandırdı.
 
Kararı yerinde bulduklarını belirten ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, kötü bir dönem geçen turizm sektörü için kararın ümit verici olduğunu söyledi. Sektörün bayram tatilinin uzatılmasına ilişkin talebinin dikkate alınmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Mehmet İşler, "Belki bu şekilde dış pazardaki kaybımızın bir bölümünü iç pazardaki turizm hareketliliğiyle karşılayabiliriz" dedi. İşler, şu görüşleri dile getirdi:
 
 "Ülke ekonomisine ve istihdamına önemli katkılar sağlayan turizm sektörü zor bir dönem yaşıyor. Dokuz günlük tatilin sektörümüze soluk aldıracağını umuyoruz. Tesislerimizde doluluk oranı şu anda yüzde 40’lar dolayında. Bu oranın Ramazan Bayramı tatilinde yüzde 100’lere çıkmasını umuyoruz. Vatandaşlarımızı erken rezervasyonla indirimli kampanyalardan, kaliteli tesislerimizden yararlanmaya çağırıyoruz." 
 
 
Turizm ve sektörel istihdam destekleri kapsamının İzmirli ve Egeli turizmcileri de kapsayacak şekilde genişletilmesi taleplerini yineleyen ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "Dokuz günlük tatil, tesislerimizin zor şartlara direncini ve rekabet gücünü arttıracak. Vatandaşlarımız geçmiş yıllarda yurt dışından büyük rağbet gören kaliteli tesislerimizden yararlanma ve daha ekonomik koşullarda tatil yapma imkanına kavuşacak. İnanıyoruz ki bu karar hem vatandaşa hem de tesislerimize iyi gelecek. Herkesi birbirinden kaliteli tesislerimizde tatil yapmaya çağırıyoruz" dedi.
 
TURİZM SEKTÖRÜ UZUN BAYRAM TATİLİNDEN UMUTLU
 
Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olarak açıklanması ve 200 ile üzerinde koltuk sayısına sahip charter uçaklara verilen desteğin artırılması, turizm sektörü temsilcilerinin yüzünü güldürdü.
 
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı tatilinin erken açıklanmasını turizm sektörü açısından çok olumlu bulduğunu söyledi.
Tatilin erken açıklanması ve 9 gün olmasının turizm sektörünün talebi olduğunu belirten Ayık, "Çünkü insanlar erkenden planlarını yapabilecek ve kendilerine uygun tesisi seçme şansı olacak. İnşallah 9 günlük periyotta tesislerimizde arzu edilen doluluklara ulaşılacak. Yerli turistin sektöre ciddi bir hareketlilik sağlayacağını düşünüyorum." diye konuştu.
 
 "Yerli turist sayısını büyüterek yolumuza devam ediyoruz"
 
Sektörde son yıllarda çok ciddi bir dinamizm ve hareketlilik yaşandığını dile getiren Ayık, şöyle devam etti:
"Turizm sektörünün uzun yıllardır sürdürdüğü erken rezervasyon kampanyasıyla birlikte iç pazarda ciddi bir ivme yakaladık ve insanımızın tatil alışkanlığını geliştirme konusunda önemli katkılar sağladık. İç pazarda ektiğimiz tohumların meyvelerini toplayarak, yerli turist sayısını büyüterek yolumuza devam ediyoruz." Ayık, 1 Haziran-31 Ağustos 2016 tarihleri arasında 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan tarifesiz (charter) uçak seferlerinde (en az 150 yolcu getirmek kaydıyla) 6 bin dolarlık destek tutarının yüzde 30 oranında artırılarak uygulanmasının da sektör açısından çok olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Ayık, "Çok yerinde bir karar. Hatta bana sorarsanız bu desteğin sezon sonuna kadar uzatılması lazım. Bizim talebimiz o yöndeydi. İnsanların uzun vadeli plan yapabilmesi için sezonu kapsayacak şekilde uygulanması daha iyi olurdu." dedi.
 
 
 "250 bin turist beklentisi"
 
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ da turizmi teşvik edecek her türlü gelişmeyi olumlu bulduklarını ifade etti.
 
Uçak desteğinin artırılmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Kızıldağ, "Özellikle uluslararası turizm açısından çok olumlu. Sektöre katkı sağlayacağını düşünüyorum." diye konuştu.
 
Bayram tatilinin erken açıklanması ve 9 güne çıkartılmasının da iç turizme hareket kazandıracağını belirten Kızıldağ, "Sektör olarak zaten bu tür motivasyonlara çok ihtiyacımız var. Yaşadığımız sıkıntılar malum. İç turizmi teşvik edecek kampanyalardan yerli turistlerin çok yararlandığını görüyoruz." dedi. Kızıldağ, Ramazan Bayramı döneminde yurt içinde en az 250 bin kişinin tatil yapacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.
 
2016 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı 2016 dini günler listesi şöyle:
06 Haziran 2016 Pazartesi Ramazan'ın Başlangıcı
04 Temmuz 2016 Pazartesi Arefe
05 Temmuz 2016 Salı Ramazan Bayramı (1.Gün)
06 Temmuz 2016 Çarşamba Ramazan Bayramı (2.Gün)
07 Temmuz 2016 Perşembe Ramazan Bayramı (3.Gün)
11 Eylül 2016 Pazar Arefe
12 Eylül 2016 Pazartesi Kurban Bayramı (1.Gün)
13 Eylül 2016 Salı Kurban Bayramı (2.Gün)
14 Eylül 2016 Çarşamba Kurban Bayramı (3.Gün)
15 Eylül 2016 Perşembe Kurban Bayramı (4.Gün)
02 Ekim 2016 Pazar Hicri Yılbaşı
11 Ekim 2016 Salı Aşure günü