PYD, Türkiye'deki terörü de besliyor

02 Mart 2016 Çarşamba - 12:22 | Son Güncelleme : 02 03 2016 - 12:25


Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD, sınır hattından  Türkiye içine gönderdiği silah ve mühimmatlar ile PKK terörünü besliyor. 
 
Suriye iç savaşında rejim ve Rusya ile muhaliflere karşı işbirliği  yapan PYD, terör örgütü DAEŞ'e karşı mücadele verdiği iddiasıyla 2014 sonundan bu  yana ABD, Rusya ve birçok Avrupa ülkesinden siyasi ve askeri destek alıyor.
 
ABD Savunma Bakanlığı, Ekim 2015'te PYD'ye yaklaşık 50 ton mühimmat  gönderildiğini kabul etmişti. Suriye'de yerel kaynaklar 2 Aralık 2015'te Rusya'ya  ait askeri kargo uçağının, Halep'in kuzey ucunda PYD'nin kontrolündeki Şeyh  Maksud bölgesine 5 ton mühimmat bıraktığını uluslararası basına rapor etmişti.  Beşşar Esed de PYD'ye desteğini, İngiliz the Sunday Times gazetesine 7 Aralık  2015'te verdiği röportajda, "Belgelerimiz var. Kendilerine silah ve mühimmat  gönderdik" sözleriyle ifade etmişti.
 
AA'nın güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Rusya'nın Hatay'a  sınır Afrin'de konuşlu PYD güçlerine havadan silah ve mühimmat ikmali Aralık  2015'ten sonra yoğunlaşırken Moskova yönetimi örgüte ağırlıklı olarak füze ve  uçaksavar yardımı yaptı. Ancak silahların üzerinde Rusya orijinli olduğuna  ilişkin bilgiler silindi. Aynı dönemde, Beşşar Esed rejimi de PKK mensuplarına  hafif ve orta tipte silah ile milan tanksavar eğitimi vermeye başladı.
 
Güvenlik kaynakları ayrıca, PYD'nin Ekim 2015'ten itibaren dış  yardımın artmasına paralel olarak, ana gövdesi PKK'ya silah ve mühimmat aktarmaya  başladığını tespit etti.
 
Söz konusu dönem, PKK'nın Mardin, Diyarbakır ve Şırnak'ta hız kazanan  terör eylemlerine denk geliyor.
 
Geçen yıl başından bu yana, PYD mensuplarınca sınır hattından PKK'nın  Türkiye'deki üyelerine ulaştırılmaya çalışılan çok sayıda tanksavar roketi, roket  başlığı, el boması, F1 tipi el bombası gövdesi, F1 tipi fünye, M16 tüfek ve  mühimmatı, AK-47 tüfek ve mühimmatı, kanas tüfek ve mühimmatı, BKC ağıt makineli  tüfek, Glock marka tabanca, hafif uçaksavar mühimmatı, gece dürbünü, el telsizi,  hücum yeleği ele geçirildi.
 
Mühimmatın yanı sıra, PKK'nın Türkiye'deki kırsal kadroları,  Suriye'deki örgüt mensuplarıyla takviye ediliyor. PKK yönetimince Eylül 2015'te  PYD militanlarına gönderilen talimatta, "Kobani'de süren savaşın bitmesinden  sonra bölgedeki örgüt mensuplarının Türkiye'ye intikal edeceği" belirtiliyor.  Güvenlik kaynakları daha sonra bazı PYD militanlarının Cizre ve Silopi'deki  eylemlerde yer aldığını tespit etti.Güvenlik güçleri, 25 Şubat'ta Şanlıurfa'da PKK'lı teröristlere destek vermek amacıyla sınırı geçmeye çalışan 2 PYD'li keskin nişancıyı yakalamıştı. Keşkin nişancılar itiraflarında 2014'te Kandil'den Kobani'ye gönderildiklerini, oradan da PYD yönetiminin kararıyla PKK'ya destek için Diyarbakır'ın Sur ilçesine gönderildiklerini anlatmıştı.  
 
Sızma hatları
 
PYD'nin sınırdan Türkiye içine silah ve mühimmat aktarımında,  Haseke'nin Kamışlı ilçesi ve ona bağlı Amude beldesi, Halep'in Afrin ilçesi ile  Azez ilçesine bağlı Malikiye köyü, Halep'e bağlı Kobani (Ayn el Arab) ilçesini üs  olarak kullanıyor. Sızmalar, Kamışlı'dan Mardin'in Nusaybin ilçesine, Kobani'den  Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine ve Afrin'den Hatay'ın Amanoslar bölgesine yapılıyor.    Güvenlik kaynakları, Şırnak'ın İdil ilçesindeki PKK mensuplarının Kasım  2015 sonunda PYD'den mühimmat talep ettiğini, 5 Aralık 2015 itibariyle 2 B-7  silahı, 14 AK-47, 2 BKC, 80 roket, bin 500 BKC zinciri, 5 bin AK-47 mermisi, 3  bin 260 BKC mermisi, 400 elektrikli fünye, 40 bomba, 200 fişeklik, 4 kanas  şarjörü, 70 AK-47 şarjöründen oluşan mühimmatın İdil'e gönderildiğini bildirdi.  Ancak güvenlik güçleri, operasyonda ele geçirdikleri miktarın fazlalığından,  sevkiyatın sadece İdil değil, Cizre ve Silopi'ye de yapıldığı sonucuna vardı.  PYD, PKK'ya aktarımları, Cizre'nin İnci köyü ve Bozalan köyündeki Karuh mezrası  arasında sınır hattında yapmaya çalışıyor.
 
22 Şubat'ta da Şanlıurfa'nın Harran ilçesi kırsalında PYD'nin,  Mardin'in Nusaybin ve Derik ilçelerindeki PKK mensuplarına gönderdiği silahlar ve  mühimmat ele geçirilmişti. Güvenlik güçleri, çuvallarda "Zagros" marka keskin  nişancı tüfeği ve dürbünü, 50 roketatar başlığı, 67 el bombası ve 66 mekanik  fünye, 20 kilogram el yapımı patlayıcı, 700 ateşleyici fünyesi, 6 roketatar  mekanizması ve 45 bomba atar bulmuştu.
 
LİDERLERİ "BAHOZ ERDAL"
PKK'nın Suriye uzantısı PYD, elebaşı Öcalan'ın 2002'de verdiği  talimatla kuruldu. Kasım 2011'den bu yana Kandil'den gelen militanlar örgütün bel  kemiğini oluşturuyor. PYD iç tüzüğü, Öcalan’ı “komutan”, PKK’yı “yüksek yasama  organı” kabul ediyor. PKK'da "Ebu Velat" kod adıyla bilinen Salih Müslim PYD'nin  lideri görünse de Kandil'den gelen "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin, örgütün  bir numaralı ismi. Kandil Dağındaki Şehit Ayhan kampında militan kadrosunu eğiten  PYD, bu işi artık Halep'in kuzeyindeki Malikiye köyünde sürdürüyor.PYD, Suriye'de kontrolüne aldığı bölgelerde yaşayan çok sayıda Arap ve Türkmen'i zorunlu göçe tabi tutuyor. Uluslararası Af Örgütü 13 Ekim 2015'te yayımladığı raporunda PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde Türkmen ve Arap sivillerin yaşadığı bölgelerde insan hakları ihlalinde bulunduğunu ve savaş suçu işlediğine dikkati çekmişti.   Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) de 18 Ocak'ta yayımladığı raporda, PYD'nin rejim güçlerinin 2012'de çekilerek örgüte "bıraktığı" ülkenin kuzey ve kuzeydoğusunda şimdiye kadar birçok "etnik temizlik amaçlı katliam" yaptığını raporlaştırmıştı.
 

ETİKETLER