PYD'den Öcalan zorlaması

15 Şubat 2016 Pazartesi - 18:54 | Son Güncelleme : 15 02 2016 - 18:56

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD, örgütün elebaşı Abdullah Öcalan'ın tutuklanmasının 17. yıldönümünde, kontrolündeki bölgelerde olayı protesto ettirmek amacıyla işyerleri ve eğitim kurumu gibi yerleri kapattırdı.


Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde bulunan yerel kaynakların  AA'ya verdiği bilgiye göre PYD, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın 1999'da Kenya'nın  başkenti Nairobi'de yakalandıktan sonra Türkiye'ye getirilmesinin 17. yılı  nedeniyle hakimiyetindeki bölgelerde bir günlük protesto eylemini zorunlu kıldı.
 
PYD'nin PKK'yla organik bağı olmadığı yönündeki iddiaların aksini  kanıtlayan uygulama çerçevesinde, özel işletmelerin gün boyunca faaliyet  göstermesi yasaklanarak kepek indirmeleri sağlandı. PYD, okulları da tatil  ederken sokaklara siyah flamalar astı. Örgüt, uygulamanın dışına çıkan  işletmelere 25 bin Suriye Lirası (160 TL) ceza uygulanacağını duyurdu.Kamışlı Ticaret Odası'nın ilçedeki Özel Güvenlik Birliği'ne gönderdiği yazıda, "Kürt halkı lideri Abdullah Öcalan'ın uluslararası komplo sonucu tutuklanmasını kınamak için tüm işletme sahiplerine dükkanlarını kapatmalarını tebliğ etmenizi rica ederiz" ifadesi yer aldı.
 
Suriye iç savaşında PYD'ye bir yılı aşkın süredir destek veren ABD  yönetimi, bu örgütün PKK'dan ayrı olduğunu, dolayısıyla terör örgütü olarak  nitelenemeyeceğini savunuyor.
 
Türkiye ise PYD'nin PKK uzantısı olduğunu gösteren kanıtları çok  sayıda ülkenin yönetimine sunmuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu da önceki gün, "PYD,  PKK'nın uzantısıdır. PKK ve PYD'nin ideolojisi ve yönetim kadrosu aynıdır.  Bunların terör örgütü olmadığı söyleyen varsa ya art niyetlidir, ya da bölgeden  haberi yoktur” ifadelerini kullanmıştı.
 
PYD, Suriye'nin kuzeyinde Haseke ilinin büyük kısmını, Rakka'ya bağlı  Tel Abyad ve Kobani (Ayn el Arab) ilçelerini ve batıda Halep'e bağlı Afrin  ilçesini kontrol ediyor. Bu bölgelerde yaşayan Türkmen ve Arapların göçe  zorlandığı, zorunlu askerlik ve Kürtçe eğitim gibi uygulamalara maruz kaldığı  biliniyor.   Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün (SNHR) 18 Ocak'ta  yayımladığı raporda, PYD'nin kontrolündeki bölgelerde etnik temizlikten, keyfi  tutuklamaya, zorla askere almaktan göç ettirmeye kadar birçok insan hakları  ihlali gerçekleştirdiği bildirilmişti.  Uluslararası Af Örgütü de 13 Ekim  2015 tarihli raporunda PYD'nin ülkenin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin  yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirdiği, bölge sakinlerini zorla  yerlerinden ederek insan haklarını ihlal ettiği ve savaş suçu işlediğine dikkati  çekmişti.