Putin, Rus ordusu için Suriye'de ilave yer istedi

AA |  29 Mayıs 2020 Cuma - 16:49 | Son Güncelleme : 29 05 2020 - 16:49

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de Rus ordusuna ilave gayrimenkul ve deniz alanı sağlanması için talimat verdi.


Rusya Devlet Yasal Bilgi Sisteminde yer alan karara göre, Putin,  Savunma ve Dışişleri bakanlıklarını Suriye’de Rus silahlı kuvvetlerine ilave  gayrimenkul ve deniz alanı tahsisi için Suriyeli yetkililer ile müzakere etmekle  görevlendirdi.
 
Kararda, ilave yerlerin tahsisi için 2015’te Rusya ile Suriye hükümeti  arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde müzakerelerin yapılması istendi.
 
Rusya ile Suriye hükümeti arasında 26 Ağustos 2015’te imzalanan  anlaşma, Rus uçaklarının ve askerlerinin Hmeymim Üssü'ne süresiz olarak  yerleşmesini içeriyor.
 
Anlaşmaya göre, Rusya üssün kullanımı için Suriye'ye herhangi bir  ücret ödemiyor. Üsse yerleştirilecek uçak, personel ve teçhizat Rusya tarafından  belirleniyor. Hmeymim Üssü'ne getirilecek ekipmanlar vergiye ve gümrük kontrolüne  tabi olmuyor. Burada görev yapacak Rus personel ve aileleri, diplomatlara benzer  ayrıcalık ve dokunulmazlığa sahip. Suriye, faaliyetlerinden ötürü Rusya'ya ve  görevli personeline herhangi bir dava açamıyor.
 
Rus ordusu, Suriye'de Hmeymim Hava Üssü'nün yanı sıra deniz üssü  olarak Tartus Limanı'nı kullanıyor.