Putin'den ABD'ye yeni teklif! Koşulsuz olarak 1 yıl...

AA |  16 Ekim 2020 Cuma - 14:43 | Son Güncelleme : 16 10 2020 - 16:42

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ile nükleer silahların kısıtlanmasına yönelik kalan son anlaşma olan Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın (Yeni START) koşulsuz olarak bir yıl uzatılmasını teklif etti.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi üyeleriyle yaptığı toplantıda, ABD ile  Rusya arasında 2010'da Çekya'nın başkenti Prag'da  imzalanan New START  anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
 New START'ın şimdiye kadar "düzgün" çalıştığını ve silah yarışmasını  engellediğini belirten Putin, "Bu anlaşma ortadan kalkarsa ve benzer bir  anlaşmayla değiştirilmezse çok üzücü olur." dedi.
 
Putin, ABD'nin henüz sahip olmadığı silah türünü ürettiklerine dikkati  çekerek, "Bunu da istişare etmeyi reddetmiyoruz." ifadesini kullandı.
 
 New START-3 anlaşmasının uzatılması gerektiğinin altını çizen Putin,  "Bu anlaşmayı herhangi bir koşul olmaksızın en az 1 seneliğine uzatılmasını  teklif ediyorum." diye konuştu.
 
Putin, bu bağlamda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a "ABD  ortaklarıyla görüşmeleri sürdürme" talimatını verdi.
 
"ABD tarafına tekliflerimizi sunduk"
 
Bakan Lavrov da konuya ilişkin ABD'li meslektaşlarıyla temasları  sürdürdüklerine işaret ederek, "Yeni anlaşmalar üzerinde çalışmaya hazırız.  Stratejik istikrar konusunda kapsamlı yaklaşımın geliştirilmesiyle ilgili ABD  tarafına tekliflerimizi sunduk." dedi.
 
New START-3 anlaşmasının 4 Şubat 2021'de sona ereceğine dikkati çeken  Lavrov, bu konuda "kritik" durumun oluştuğunu vurguladı.
 
Lavrov, "Anlaşmanın koşulsuz uzatılmasıyla ilgili çalışmalar henüz  başlamadı." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER

putin abd teklif