comScore

Pusulalı seccade yaptı

DHA  |  19 Temmuz 2012 Perşembe - 15:34 | Son Güncelleme : 19 07 2012 - 15:34

Londra'da yaşayan Türk tasarımcı, kıbleyi bulduğunda aydınlanan pusulalı bir seccade tasarladı.


LONDRA’da yaşayan Türk tasarımcı Soner Özenç pusulalı seccade tasarladı. Seccadenin desenleri kıbleyi bulduğunda aydınlanıyor.

Elektrikli baskı teknolojisi ile tasarladığı seccadeye dijital pusula yerleştiren Türk tasarımcı, Mekke yönünü gösterdiğinde desenleri parıldayan ’El Seccade’yi tasarladı. Basit bir cep telefonu gibi şarj edilerek kullanılabilecek seccadenin, kolay taşınabilmesi ve ibadette kolaylık sağlaması dolayısıyla özellikle Müslüman ülkelerden yoğun ilgi görmesi bekleniyor. 2005 yılında tamamladığı ürünüyle ilgili konuşan 31 yaşındaki Türk tasarımcı, uçan halılardan ilham alarak tasarladığı ürününde geleneksellikle moderni birleştirmeyi çalıştığını belirterek, "Bu tasarıma bir fonksiyon eklemeyi istedim ve elektrikli baskı teknolojisi ile dijital pusulayı entegre ederek ışıklı seccadeyi ortaya çıkardım" diye konuştu.

Ürünün fonksiyonel olduğu kadar bir sanat eseri olarak da kullanılabileceğini anlatan İzmirli tasarımcı, kullandığı teknolojiden ve Arapça harflerden yola çıkarak ’El Seccade’ adını verdiği tasarımının kullanımı konusunda şunları söyledi:

"Oldukça ince bir malzemeden yapılan seccade,silindir bir kutunun içine koyularak seyahat ederken kolaylıkla kullanılabilir. Namaz kılarken Mekke yönünü bulmak için seccadeyi döndürdüğünüzde üzerindeki desenler parıldıyor. Kullanılmadığı zaman da gece lambası olarak duvara asılabiliyor."

Arap ülkelerinden büyük ilgi Ürün ile ilgili bugüne kadar Arap ülkelerindeki Kraliyet Ailelerinden çok sayıda e-mail ve telefon geldiğini söyleyen Özenç, projelerini Türkiye ve Ortadoğu ülkelerine duyurmaya çalıştıklarını belirterek aralarında Muhammed Ali, Yusuf İslam ve Dodi El Fayed gibi ünlü Müslümanlara ürünü tanıtıcı yazı yolladıklarını ve yanıt beklediklerini söyledi. 625 dolardan satışa sunulacak Ürünün hayata geçirilmesi için 100 bin dolara ihtiyaç duyduklarını belirten Özenç, bunun için yaratıcı projelere destek veren Kickstarter internet sitesine projesini tanıtarak halka sunduklarını ve 60 gün içinde 100 bin dolar toplamayı amaçladıklarını kaydetti. Özenç, şöyle dedi:

"Önemli olan bir ’kitle’ yaratmak ve bu kitlenin değeri belki finansdan daha önemli. O kitle orada olduğu sürece, ürünün pazara çıkmaması için hiç bir neden olmadığını düşünüyorum."

El Seccade projesi hayata geçirilirse 625 dolardan satışa sunulacak. Londra’daki St Martin’s Sanat Okulu’nda yüksek lisansını tamamlayan Özenç’in ’El Seccade’ tasarımı New York’daki Modern Sanatlar Müzesi MoMa’da sergilenerek müzenin kalıcı koleksiyonuna dahil edildi.

ETİKETLER

0
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • şekip alpaslanPusulanın daima Kuzeyi gösterdiği varsayımına göre tasarlanan buna benzer bir icadı bir yarışmada görmüştüm. Ama Pusula tam olarak Kuzeyi göstermez. Gösterdiği noktaya manyetik kutup denir. Pusulanın gösterdiği kuzey yönünü takip ederseniz kuzey kutbuna asla ulaşamazsınız. Manyetik kutupların yerleri de sabit olmadığından pek kabul görmemişti. Yine de iyi şanslar.19.07.2012 05:19
  • Yılmaz YunusTanrı parçacığı buluşu kadar olmasa da yılın buluşlarından biri bence ben niye düşünmedim diye hayıflandım şimdi, soğutuculu tabut projesi kadar orjinal,tebrikler,küçümsemeyin lütfen,bu da bir buluş yani.19.07.2012 05:19
  • umit canturkCERN DEN SONRA İNSANLIK TARİHİNİN YAPMIŞ OLDUĞU EN BÜYÜK KEŞİF.BÖYLECE TÜRKLERDE İNSANLIĞA BÜYÜK BİR KATKIDA BULUNDU.)))))))19.07.2012 04:19
  • RİZELİ TOMTOMUÇUYOMU HOCAM UÇUYOMU!19.07.2012 04:19
  • RİZELİ TOMTOMAŞKOLSUN! BİRDE DİNCİ BİLİM ADAMI OLMAZ DERLER! UÇUYORMU HOCAM UÇUYORMU?19.07.2012 04:19