Pulitzer ödüllü 10 fotoğrafın birbirinden ilginç hikayeleri 24 January, 23:33'de eklendi

Pulitzer Ödülü, New York’taki Columbia Üniversitesi tarafından gazetecilik, edebiyat ve müzik gibi 21 farklı kategoride verilen prestijli bir ödüldür. Amerika’nın en büyük ve prestijli ödül kabul edilen Pulitzer Ödülü, 19. yüzyılda Musevi kökenli Macar asıllı Joseph Pulitzer adlı bir gazeteci tarafından kuruldu.

1. 1. Johm L. Gaunt
John L. Gaunt tarafından çekilen ve Los Angeles Times tarafından Denizde Trajedi olarak isimlendirilen fotoğrafta genç bir çift küçük oğullarını sadece birkaç dakika önce öfkeli deniz dalgalarına teslim etmişti. Bu fotoğraf, 1955 yılı Pulitzer Fotoğrafçılık Ödülü’nü John L.Gaunt’a kazandırdı.
2. 2. Stan Grossfeld
Fotoğraf 1984 yılında Etiyopya’daki kıtlığı gözler önüne sermektedir. Yaklaşık bir milyon kişinin ölümüne neden olmuştur. Kıtlık içerisinde, çocuğunun karnını doyuramıyor, ama çocuğunu sevgisiyle kuşatan, yumuşak bakışlarıyla ona bakan güzel anne…

Ethiopian Famine adlı fotoğrafla Stan Grossfeld 1985 yılında Pulitzer’in sahibi olur.
3. 3. William C. Beall
İnanç ve Güven isimli çalışmasıyla Pulitzer Fotoğrafçılık Ödülü’ne 1958 yılında sahip olan William C. Beall, bir geçit töreni hakkında fotoğraflar çekmek için bölgedeydi. Washington Daily News adına çalışan Beall törenin başlamasını beklerken sokağın halini fotoğraflamaya başladı.

Bu sırada küçük bir çocuk geçidi daha rahat izleyebilmek için güvenli bölgenin dışına çıkarak, bir adım fazladan attı. Geçit alanının güvenliği sağlayan polis memuru küçük çocuğu uyarmak için eğildi ve saygılı bir ifade ile güvenliği için daha geride durması gerektiğini hatırlattı. Polis ile halk arasında çok şiddetli çatışmaların yaşandığı bir dönemde Amerikan basını tarafından ihtiyaç duyulan şefkatli polis pozu, Washington Daily News yayınları tarafından basılarak William C. Beall’e 1958 yılında Pulitzer Fotoğrafçılık Ödülü’nü getirdi.
4. 4. Andrew Lopez
Andrew Lopez’e 1960 yılı Pulitzer Fotoğrafçılık Ödülü’nü getiren Son Dua isimli fotoğraf kanlı bir iç savaş hesaplaşması sırasında objektiflere takıldı. 1933 yılında Çavuşlar Ayaklanması olarak bilinen askeri operasyon ile Küba’yı tamamen ele geçirerek Amerika Birleşik Devletleri ülke yönetimine el koyduklarında seçtikleri başkan temsilcisi Fulgencio Batista idi.

1958 yılında Fidel Castro öncülüğündeki devrimciler birçok noktada hükümet askerlerini mağlup ederek, Fulgencio Batista hükümetine son verdiler. İşte o günlerde bölgede bulunan Andrew Lopez devrimci askerlerin arasına katılmıştı. Fidel Castro askerlerini kötü göstermek için elinden geleni yapan Amerikan basını, devrimci askerlerin vicdansızlığı anlatan bu fotoğrafa biraz da siyasal sebeplerden ötürü 1960’ta Pulitzer Fotoğrafçılık Ödülü’nü verdi. Fulgencio Batista destekçisi bir asker devrimci subaylar tarafından infaz edilmeden önce bir din adamı ile beraber son duasını ediyor.
5. 5. Hector Rondon Lovera
El Porteñazo olarak anılan, 2 Haziran 1962’de başlayıp 400’den fazla ölü ve 700 yaralı ile 6 Haziran’da sona eren askeri isyan Venezuela’da zor günlerin geçmesine neden oldu. İsyancı ordu güçleri ve statükoyu destekleyen ordu kuvvetleri arasında çatışmalar başlamış, şehirler el değiştirir vaziyete gelmişti. İsyancıların kalesi olarak görülen Solano bölgesinin düşüşü ile isyan tamamen bastırıldı. İsyan sürerken yaralı bir asker papaza sarılarak son anlarını huzur içinde geçirmeye çalışıyordu. Bu anı fotoğraflayan Héctor Rondón, 1963 yılında Pulitzer Fotoğrafçılık Ödülü’nü kazandı.
6. 6. Rocco Morabito
Fotoğrafta gördüğümüz kişiler elektrik işçileri Randall Champion ve J. D. Thompson. İkili rutin bakımlarını gerçekleştirirken Randall Champion yanlışlıkla bir elektrik teline dokunuyor ve vücudundan tam 4000 volt akım geçiyor. Güvenlik kemeri sayesinde direkte asılı kalan Champion’a takım arkadaşı kalp masajı yapamıyor ama hayat öpücüğü veriyor. Nabzı atmaya başlayan ve hemen aşağıya indirilen Champion hastanede gördüğü tedavi sonrası sapasağlam hayatına devam ediyor. Hayat Öpücüğü adlı fotoğraf Rocco Morabito’ya 1967 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazandırdı.
7. 7. Horst Faas
Vietnam’da çekişmeler çatışmalara dönüşmüştü. Kısa süre sonra ikiyi bölünen ülkede çatışmalar cephe savaşları halini aldı. Komünist ideolojiye güvenenler üstünlüğü elde edince Amerika Birleşik Devletleri Vietnam’a müdahalede bulundu. İki kutupta kendi taraftarı olan devletlerden gelen yardım ile destekleniyordu. Çatışmalar artıkça cephe iyice genişledi.

Toplam 3 milyon sivilin ve 2 milyon askerin öldüğü savaş boyunca bölgede bir çok gazeteci görev yaptı. Bunlardan biri de Associated Press adına çalışan Alman asıllı Horst Faas idi. Sıcak çatışmaların yaşandığı bölgede bir baba ölen çocuğunu askerlere gösterip sadece neden diye soruyor. Bu anı fotoğraflayan Horst Faas, 1965 yılında Why isimli çalışmasıyla Pulitzer Fotoğrafçılık Ödülü’ne layık görüldü.
8. 8. Stanley Forman
Amerikan otobüslerinde ırk ayrımının kaldırılması 1965’te gerçekleşti, ancak sular 70’lerin sonuna kadar durulmadı. Burada siyahi bir avukat ve insan hakları aktivistinin ırkçı bir Amerikalı genç tarafından bayrakla saldırıya uğradığını görüyoruz. Stanley Forman’a 1976 yılında The Soiling of Old Glory adlı fotoğraf Pulitzer Ödülü’nü getirdi.
9. 9. Brian Lanker
Fotoğraflar acı olayların yanında mutlu olayları da yakalar. Orta Amerika’da Kansas’ta Topeka’da uygulanan çok yaygın olmayan Lamaze yöntemiyle doğum yapan kadın. Yöntem bir hamileyi, duygusal ve bedensel yönden bilinçli bir şekilde doğuma hazırlamaktır, böylece doğuma, korku yerine tatlı bir heyecan ve neşeyle yaklaşır. Daha sonra biten bir evlilikten dünyaya gelen bebek. Moment of Life isimli fotoğraf 1973 yılında Brian Lanker’e Pulitzer kazandırdı.
10. 10. Oded Balilty
Onlarca polisin tek başına yüklendiği bu kadın aslında Amona West Bank’teki binlerce Yahudi yerleşimciden biri. İsrail hükümeti yeni yerleşimcileri kendi istediği yerlere gönderebilmek için elindeki bütün gücü fotoğraftaki kadında olduğu gibi kullanıyor. Yerinden yurdundan olan Filistinli kardeşlerini en iyi bu kadın anlıyordur herhalde. Lone Jewish Woman adlı fotoğraf 2006 yılında Oded Balilty’e Pulitzer Ödülü’nü kazandırdı.