Profesör ve işadamına seminer tuzağı!

21 Nisan 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 21 04 2017 - 2:30

İstanbul’da yapılacak sözde bir seminere davet edilen Irak uyruklu İngiliz vatandaşı işadamı ile profesör, kaçırıldı. Ailelerinden 2 milyon dolar fidye istenen işadamı ve profesör, polisin müthiş çalışmasıyla kurtarıldı


İstanbul’da polise başvuran işadamı Hafet Hussaın’in(58) yakınları petrol ve inşaat işleriyle uğraşan Hussaın’ın bir sempozyum için geldiği İstanbul’da Prof. Dr. S.A. Jasım Almamoor ile birlikte kaçırıldığını ve 2 milyon 100 bin dolar fidye istendiğini söyledi. Mağdurlar ayrıca fidyecilerin gönderdiği işadamı ve profesöre işkence yapılırken görünen resimler ile para istedikleri bir video kaydını da polise teslim etti. Bunun üzerine İstanbul polisi Irak polisi ile koordineli olarak yapılan çalışmalarda şüphelilerin ön ödeme olarak istediği 100 bin dolar, onların söylediği Bağdat’ta bir döviz bürosuna bırakıldı. Şüphelilerle yapılan telefon konuşmalarında geri kalan para için 3 gün süre alındı.

Polis 13 Nisan 2017 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan  giriş yapan iki mağdurla ilgili yüzlerce saatlik  güvenlik kamera görüntüsü incelendi. Elde edilen bilgilerle rehinelerin Fatih’te bir apartmanda tutulduğu öğrenildi. Apartmandaki tüm dairelerin kapısı çalınarak kontrol edildi. Bu sırada kapısı açılmayan 3 numaralı daireye kapısı kırılarak girildi. Evin bir odasında elleri ve ayakları bağlı olarak tutulan Hafet Hussaın ve Prof. Dr.Saad Abed Jasım Almamoorı kurtarıldı.

Bağdat’ta gözaltı

Evde rehinelerin başında bekleyen Mısır uyruklu Khaled E.(30) ile Irak uyruklu Rabah Abood K.(37) polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Öte yandan İstanbul’daki operasyonun bitmesiyle Irak polisi de harekete geçerek şüphelilerle irtibatlı oldukları tespit edilen 4 kişiyi Bağdat’ta gözaltına aldı. Bu kişiler arasında şüphelilerin ön ödeme olarak istedikleri 100 bin doların bırakıldığı döviz bürosunun sahibinin bulunduğu öğrenildi.