Gazetevatan.com » Yazarlar » Andropoz eşittir aldatma mı?

Andropoz eşittir aldatma mı?


Aldatmanın sosyo-kültürel ve duygusal durum ile düşünce yapısıyla iç içe olduğu, ayrıca kişilik özellikleri ve ilişki kalitesi gibi pek çok faktörden etkilendiği biliniyor. Yapılan araştırmalarda hormonların da aldatma hissi üzerinde etkili olduğu gösterildi. Mesela İtalya’da yapılan bir çalışmaya göre total testosteron seviyeleri, penise giden kan akımı ve testis hacmi arttıkça erkeklerin aldatma grafiği de yukarıya doğru tırmanıyor. Cinselliğe ödül niteliği katan vazopressin hormonunun aldatma üzerinde etkili olduğu düşünülüyor. Bağlılık hormonu oksitosinin aldatma hislerini törpüleyeceği belirtiliyor. 

Aldatmada genetik etkiler

Karolinska Enstitüsü’nde yapılan bir çalışma insanlarda “Aldatma Geni” olarak tanınan RS3 334 geninin önemli bir bağlılık düşmanı olduğunu gösterdi. Bu genin varyasyonları ilişkilerimize ne kadar bağlı olduğumuzu belirliyor. 

Madalyonun öteki yüzü

Hormonsal ve genetik yatkınlık olsa bile diğer tüm faktörler (duygular, düşünceler, kişilik, ilişki kalitesi vs) aldatma üzerinde etkili. Eşiyle ilişki problemleri yaşayan bu olasılık sıklaşıyor. Cinsel problemlerin aldatma riskini tetiklediği bir gerçek.

Azgın tekelerin sorunu

Bir kere andropoz 30’lu yaşlardan itibaren düşen testosteron seviyelerinin orta yaşlarda yol açtığı klinik bir sendrom. Adını sık duyduğumuz azgın teke sendromu ise andropoz sıkıntılarının çözümünü evinin dışında arayan erkekler için kullanılıyor. Aslında bu çok tezat bir durum! Çünkü andropozdaki bir erkekte cinsel isteği artıran ve aldatmada da az çok suçlu bulunan testosteron seviyeleri tedavi gerektirecek kadar düşmüş bulunuyor. Buna rağmen bu dönemde cinsel ilişki yaşama arzusu artıyor! Bu histe erkeğin geçtiği orta yaş krizinin, duygusal ve düşüncesel değişimlerin etkisi var. Bir erkek cinsel isteksizlik ve sertleşme sorununu eşiyle yaşayıp dışarıda yaşamıyorsa sorunun ilişkisinden kaynaklandığına inanabiliyor. Aslında çoğu zaman bu cinsel sorunlara testosteron eksikliği veya penis damarlarındaki, sinirlerindeki organik bir sorun yol açıyor. Ancak yeni ilişkilerdeki heyecan, beyinde ödül hormonu olarak bilinen dopamin miktarını artırdığından erkekler cinsel güç ve performansta bir artış yaşıyor. Alttaki cinsel sorunları tam çözmeden partner değiştirmek çözüm değil. 

Bu soruları yanıtlayın

- İlişkinizdeki sorunlardan kaçmak mı istiyorsunuz?

- İlişkinizi sonlandırmayı mı düşünüyorsunuz?

- Eşinizle cinsel hayatınızda sorunlar mı var ?

- Yaşadığınız cinsel sorunlar nedeniyle eşinize karşı mahcup hissediyor ve ondan kaçınmak mı istiyorsunuz?

- Cinsel hayatınız rutinleşti mi?

- Günlük sıkıntılar ve stresler nedeniyle hayatınıza heyecan katacak bir yenilik mi arıyorsunuz?