Gazetevatan.com » Yazarlar » Erkeklerin spermi kalmadı!

Erkeklerin spermi kalmadı!


Yapılan bir çalışma, Fransa’da son 15 yılda sperm sayısının yüzde 35 düştüğünü gösterdi. Dünyada ise neredeyse her 5 erkeğin sperm sayısı düşük ve giderek azalıyor!

Üreme sağlığı açısından sperm sayısının, sperm hareketliliğinin ve sperm kalitesinin büyük önemi var. Sperm hormonların kontrolü altında testislerde üretiliyor.

Bu üretimin gerçekleşmesi yaklaşık üç ay sürüyor. Hatta sperm testlerinin kontrolünü de bu nedenle üç ayda bir istiyoruz. İşte bu noktada hayat tarzı faktörleri devreye giriyor. Sağlıksız beslenme, fazla kilo, hareketsizlik, aşırı alkol, sigara, uykusuzluk, yoğun stres, endişe, çevresel toksin ve kimyasallar gibi faktörlerin sperm üretimi üzerine olumsuz etkileri var. Kısacası modern erkeğin yaşam tarzını testisler hiç sevmiyor! 

Sayıyı artırmak için en az üç ay gerekli

Pek çok erkek sperm sayısı ve kalitesindeki düşüşten habersiz. Oysa çocuk sahibi olmak istiyorsanız bu rakamlar çok önemli! Üstelik sperm sayısı ve kalitesini doğal yoldan arttırmak için de hazırlıklarınıza en az 3 ay önce başlamalısınız. Düzenli egzersiz, kaliteli uyku, stres yönetimi üreme fonksiyonları üzerinde etkili. Beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı uyguladığınızda sperm kalitesine yansıyor.  Bazı durumlarda sperm kalitesini yükselten vitamin-mineral- antioksidanlardan da yararlanabiliyoruz.

Günde 6-8 bardak su içmeyi unutmayın!

Domateste bolca bulunan likopen, balık ve kuruyemişlerdeki Omega-3, deniz ürünleri ve kabak çekirdeğinin içindeki çinko, yeşil yapraklı sebzelerdeki folik asit ve fındıkta doğal olarak bulunan

larginin’i sperm sayısı ve kalitesi açısından beslenmenize daha çok katabilirsiniz. Kafeinden, tatlandırıcılardan, trans yağ içeren yiyeceklerden uzak durun derim. Sigarayı bırakan erkeklerin sperm sayısında iyileşme yaşadığını hatırlatırım. Vücut kitle endeksinizi 25’in altında tutun. Ve tabii ki meni hacmini ve hücresel etkiyi arttırmak için günde en az 6-8 bardak su içmeyi unutmayın!

Bir yılı beklemeden kontrollere başlayın

Tüm bunlara rağmen çocuk sahibi olmak istenip düzenli denemelere rağmen 1 yıl geçildiyse artık kısırlık incelemelerine başlanmalı. Kısırlık söz konusu ise sperm sayısı, kalitesi ve hareketliliğinin, diyabet gibi metabolik durumların, kullanılan ilaçların, testisin anatomik pozisyonunun, geçirilmiş enfeksiyonların kontrol edilmesi gerekiyor. Hekiminiz muayeneyi tamamladığında bu süreçte size yol gösterecektir. Size önerim, eğer yukarıda bahsettiğim yaşam tarzı yanlışlarından muztaripseniz bir yılı beklemeden de sperm kontrollerine başlayabilirsiniz.