Postür bozukluğu birçok sağlık sorununa yol açabilir

AA |  23 Mayıs 2020 Cumartesi - 12:57 | Son Güncelleme : 23 05 2020 - 12:57

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, kötü postürün hayatın ileri dönemlerinde karşılaşılabilecek birçok ağrılı kas iskelet sistemi problemlerinin, organ ve ruhsal bozuklukların sebebi olabileceğini bildirdi.


Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada postürün, duruşun vücut  kısımlarının diziliş ve düzeni olduğunu aktararak, bunun statik ve dinamik olarak  ikiye ayrıldığını belirtti.
 
Oturma, ayakta durma, yatma sırasında vücudun duruş şekline statik  postür, hareket esnasındaki şekline ise dinamik postür denildiğini ifade eden  Uslu, iyi bir postür eğitimine çocukluktan başlanması gerektiğine işaret ederek,  "Kötü postür hayatın ileri dönemlerinde karşılaşılabilecek birçok ağrılı kas  iskelet sistemi problemlerinin, organ bozukluklarının ve ruhsal bozuklukların  sebebi olabilir." dedi.
 
İdeal duruş ve yatış şekline ilişkin bilgi veren Uslu, şunları  kaydetti:
"Baş dik, ileri ve geri eğiklik yapmaksızın yanlardan bakıldığında  kulaklar, tam omuzlar hizasında olmalıdır. Göğüs dik durmalı bel ve boyundaki  çukurluklar normalden fazla veya az olmamalıdır. Karın düz olmalıdır. Omuzlar dik  olmalı, çökmüş gibi olmamalıdır. İdeal yatış pozisyonu, yatak sert ve düz olmalı,  vücut ağırlığıyla yaylanmamalıdır. Baş ve gövde uyum içinde olmalıdır. Yastık çok  alçak veya çok yüksek olmamalı, boyundaki çukurluğu destekleyecek kadar  olmalıdır. Çok yumuşak yastıklar zararlıdır. Ayrıca çok sert ve yüksek yastıklar  başın askıda kalmasına ve boynun zorlanmasına sebep olur."
 
"Otururken kolların desteklenmesi omuz ve boyuna binen yükü azaltır"
Oturulan yerin yeterli yükseklikte olması gerektiğini dile getiren  Prof Dr. Uslu,  "Her iki ayak yere eşit olarak temas etmelidir. Çalışma esnasında  öne eğilmeyi önlemek için masaya yakın oturulmalı, araba kullanılıyorsa  direksiyona yakın olunmalıdır. Sırt ve mümkünse baş, eğimi hafif arkaya bakan bir  destekle desteklenmelidir. Otururken kolların bir destekle desteklenmesi omuz ve  boyuna binen yükü azaltır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Duruş bozukluklarına sık rastlandığını anlatan Uslu, bunlara ilişkin  bilgi verdi. Bu çerçevede kifolordozun (kamburluk ve çukur bel) önemli bir duruş  bozukluğu olduğunun altını çizen Uslu, bu hastalarda boyun, omuz, sırt, bel ve  bacak ağrılarının sık görüldüğünü söyledi.
 
Arkaya eğik bel duruş bozukluğunda ise omurga ve omuz ağrılarına sık  rastlandığını aktaran Uslu, diğer postür bozukluğu hastalıklarını ise şöyle  sıraladı:
"Düzleşmiş bel, bu postürde karın kasları kuvvetli, bel ekstansörleri  (doğrultucu kaslar) zayıftır. Kalça ve diz eklemi aşırı doğrulmuş. Düzleşmiş  belde disklere binen yük arttığı için bel fıtığı riski artar. Düşük omuz  bozukluğu ise uzun süre masa başında çalışanlar, bilgisayar ve daktilo gibi  klavyeli cihaz kullananlar, borsa çalışanları gibi sürekli bir ekran izlemek  zorunda kalanlar, çok fazla miktarda el işi yapanlarda görülür. Bu hastalar,  sırtta kamburluk, omuzlarda çökme ve yuvarlaklaşma ve boynun öne doğru eğim  yapması şeklindeki duruş bozukluklarıyla çok sık karşılaşır. Bu kişilerde aynı  pozisyona maruz kalmaktan omuz ağrıları, boyun ağrıları, kürek kemikleri arasında  ağrı, kol ve el bileği ağrıları çok sık görülür. Uzun süreli kötü ve aynı  pozisyonda ders çalışan öğrenci ve akademisyenlerde de benzer tablolar  görülebilir."
 
"Başın öne doğru eğik olması sık görülen bir duruş bozukluğu"
Başın öne doğru eğik duruşunun da önemli bir postür bozukluğu olduğunu  belirten Uslu, "Uzun süre masa başında çalışanlarda sık görülen bir duruş  bozukluğudur. Başın her 2,5 santim öne doğru eğik tutulması boyun omurlarına  binen yükü iki kat artırır. Bu duruş bozukluğu uzun süre devam ettirilirse birçok  duruş bozukluğuna da sebep olur. Günümüzde oldukça sık görülen bir duruş  bozukluğudur. Bu kişilerde baş ağrıları, boyun, omuz, kol ve sırt ağrıları çok  sık görülür." şeklinde konuştu.
 
Çok yaygın bir problem olan duruş bozukluklarını tedavi etmenin  oldukça zor olduğuna dikkati çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.  Dr. Turan Uslu, egzersiz programlarıyla, omurga esnekliğini ve disklerin sıvı  içeriğini artırmaya yönelik tedavilerle, bu sorunlara çare bulmaya  çalıştıklarını, tedavide omurga destek aparatları ve korseler kullandıklarını  sözlerine ekledi.