Dünyanın En İgi Çekici Gökdelenleri 19 August, 2:10'de eklendi

Dünyanın en önde gelen, en çarpıcı ve en görülesi yapılarını sizler için seçtik.

1.
Empire State Building, Amerika
Amerika denince New York, New York denince de Empire State Building'in akla gelmemesi imkansız. 
2.
Empire State Building, Amerika
Yapımı geçtiğimiz yüzyılın başlarında, 1932 yılında tamamlanmış olan bu yaşlı delikanlı, 1972 yılında Dünya Ticaret Merkezi'nin açılışına kadar dünyanın en uzun binası olma ünvanını elinde bulundurmuş.
3.
Empire State Building, Amerika
Hakkında şarkılar yazılan, filmlere konu olan, King Kong'un saldırısana uğrayan gökdelen, Amerika'nın en ünlü simgelerinden biri aynı zamanda. En üst katına çıkıp manzarayı izlemek ise vazgeçilmez bir New York ritüeli.
4.
Shard Tower, İngiltere
310 metrelik yüksekliği ile Avrupa'nın en yüksek binası rekorunu Frankfurt'tan zarifçe üzerine alan Shard Tower, ziyaretçilerine müthiş bir Londra manzarası sunuyor.
5.
Shard Tower, İngiltere
İçerisinde ofisler, daireler, bir otel, spa, ticaret alanları, restorantlar ve 15 katlı bir seyir galerisi bulunan yapı; Londra Köprüsü Bölgesi adı verilen bölgede yer alıyor.
6.
Shard Tower, İngiltere
Kentin artan nüfusundan yola çıkarak "dikey bir kent" olarak tasarlanan gökdelenin 68. katla 72. kat arasındaki seyir platformları ise manzaranın tadını çıkarmak isteyenlere ayrılmış.
7.
Taipei 101
Tayvan'ın Taipei şehrinde bulunan Taipei 101, Burj Khalifa'dan sonra dünyanın en yüksek ikinci binası olarak kabul ediliyor. Neden 101 derseniz, kat sayısını ifade ettiği için 101 rakamı seçilmiş.
8.
Taipei 101
Diğer gökdelenlerden hemen ayrışan değişik tasarımının temeli ise Uzak Doğu kültüründe önemli bi yere sahip olan bambu ağacına dayanıyor. Bir binaya bambu ağacı şeklini vermek gerçekten sıradışı bir fikir.
9.
Taipei 101
2004 yılında tamamlanan yapının çatıya kadar olan yüksekliği 460, en uç kısmına kadar olan yüksekliği ise 508 metre. İçerisinde 5 katlı bir alışveriş merkezi, 89. katında kapalı, 91. katta şse açık gözlem evleri mevcut.
10.
One World Trade Center, Amerika
Şurası kesin ki 11 Eylül 2001'de  İkiz Kuleler'de yaşananlar hiçbirimizin aklından kolay kolay çıkmayacak. Amerika bu tarihi hiç unutmadı ve unutmadığını göstermek için de  küllerinden yeni bir gökdelen doğurdu.
11.
One World Trade Center, Amerika
Yapımı 12 yıl süren One World Trade Center tüm Amerikan halkı için hassas bir önem taşıyor.
12.
One World Trade Center, Amerika
541 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük dördüncü gökdeleni sayılan One World Trade Center, taşıdığı anlam kadar, ultra modern mimarisi, mühendislik harikası tasarımı sayesinde şimdiden New York'un yeni ikonlarından biri.
13.
Burj Khalifa, Birleşik Arap Emirlikleri
Emaar Propertis'in yaptığı, 160 katlı ve 818 metre yüksekliğindeki Burj Khalifa, daha önce dünyanın bir numarası olan Taipei 101 kulesinden 300 metre daha yüksek.
14.
Burj Khalifa, Birleşik Arap Emirlikleri
Gökdelenin 124. katı, dünyanın halka açık en yüksek ve dışarıda terası bulunan gökdeleni olma özelliğini taşıyor.
15.
Burj Khalifa, Birleşik Arap Emirlikleri
Binanın içinde ise yok yok: 1044 apartman dairesi, 160 otel odası ve suit, 57 asansör, 3 bin araçlık otopark. Dubaiye gitme fırsatınız olursa şehrin hangi noktasında olursanız olun onunla karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.
16.
The Petronas Towers, Malezya
The Petronas Towers, dünyanın en büyük  ikiz kulesi ünvanını taşıyor. 
17.
The Petronas Towers, Malezya
Toplamda 32 bin pencerenin bulunduğu kuleler 88 katlı ve 452 metre yüksekliğinde. İçerisinde bir çok alışveriş merkezi, doğal bilimler müzesi, bir senfoni orkestrası alanı, bir sanat galerisi ve sayısız ofis bulunmakta.
18.
The Petronas Towers, Malezya
Kuleler arasındaki bağlantıyı ise 41. ve 42 katlarda yer alan 58 metre uzunluğundaki Gökyüzü Köprüsü sağlıyor.