Polonya ve ABD arasında LNG anlaşması

AA |  08 Kasım 2018 Perşembe - 20:35 | Son Güncelleme : 08 11 2018 - 20:35

Polonya'nın kamu enerji şirketi PGNİG ile ABD firması Cheniere Enerji arasında, Polonya'ya ABD'den sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihraç etmeye yönelik 24 yıllık sözleşme imzalandı.


PGNİG'den yapılan açıklamaya göre, sözleşme uyarınca, ABD'den  Polonya'ya LNG sevkiyatı gelecek yıl başlayacak. ABD’den gemilerle getirilecek  LNG, Baltık Denizi'ndeki Lech Kaczynski Limanı'nda bulunan doğal gaz şebekesine  aktarılacak.
 
Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılan imza töreninde, Polonya Devlet  Başkanı Andrzej Duda ve ABD Enerji Bakanı Rick Perry hazır bulundu.
 
Anlaşmanın finansal detaylarına ilişkin bilgi verilmezken, ABD'den  gelecek LNG'nin, Polonya'nın halihazırda Rus doğal gazına ödediği fiyattan  yaklaşık yüzde 30 daha ucuz olduğuna dikkat çekildi.
 
Gelecek yıl başlayacak sevkiyat, yıllık 0,7 milyar metreküp; 2023'ten  sonra ise yıllık 1,95 milyar metreküp şeklinde gerçekleşecek.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen PGNİG Yönetim Kurulu Başkanı Piotr  Wozniak, rekabetçi bir fiyatla anlaşmaya vardıklarını belirterek, “Anlaşma  şartları, PGNİG için tamamen tatmin edicidir. Bu anlaşma sayesinde, gelecek  yıldan itibaren düzenli ve büyüyen oranda ABD'den LNG tedarik edeceğiz.”  değerlendirmesinde bulundu.
 
Cheniere Enerji Başkanı Jack Fusco ise PGNİG’nin büyüyen Avrupa  pazarında Cheniere için önemli bir ortak olduğunu belirterek, anlaşmanın, dünya  çapında büyüme planlarını desteklediğini kaydetti.
 
Trump, Avrupa'ya daha fazla LNG ihraç etmek istiyor
 
Polonya, Rusya'da üretilen doğal gazı, ülkeyi ve Ukrayna’yı devre dışı  bırakarak, doğrudan başta Almanya olmak üzere Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2  projesine karşı çıkıyordu.
 
Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, daha önce yaptığı açıklamada,  maliyeti 10 milyar avro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 projesinin,  ABD’nin kendi LNG'sinin, Avrupa'da satışına tehdit oluşturacağı için ABD’ye fayda  sağlayamayacağını iddia etmişti.
 
ABD Başkanı Donald Trump, ABD'den daha fazla LNG ithal etmeleri için  Avrupa ülkelerine baskı yapmaya devam ediyor. ABD'nin ürettiği LNG, boru hatları  üzerinden aktarılan Rus doğal gazına göre daha pahalıya mal olurken ABD’li  şirketlerin Rusya’ya karşı pazar payı elde etmek için indirime gittiği  belirtiliyor.
 
Öte yandan, dünyanın en büyük LNG ihracatçısı Katar da Almanya’ya daha  fazla LNG satmak için çalışmalar yapıyor. Almanya’da kurulacak LNG terminalinde  Katar’ın payı olabileceği açıklanırken bunu ABD de destekliyor.
 
Kuzey Akım 2 ile yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık  Denizi üzerinden Avrupa'ya sevk edilmesi planlanıyor. Toplam uzunluğu bin 230  kilometre olan hattın, 10 milyar avroya mal olması bekleniyor.
 
Ukrayna'da yaşanan kriz ve Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakı  sonrasında, Avrupa'ya gönderdiği doğal gazda Ukrayna’nın payını daha da düşürmek  isteyen Rusya, 2015'te Kuzey Akım 2 projesini açıklamış, Finlandiya, İsveç ve  Almanya 2017'de projeye imza atmıştı.
 
Gazprom'un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi  Batılı şirketlerin de yer aldığı projeye, Ukrayna’nın yanı sıra ABD ve Polonya da  karşı çıkıyor.
 

ETİKETLER