Plazma-LCD fiyatları ucuzladı

14 Nisan 2008 Pazartesi - 10:57 | Son Güncelleme : 14 04 2008 - 10:57

Teknoloji ürünlerinin satıldığı marketlerde inanılmaz indirimler de başladı. İşte son fiyatlar...


Samsung, Philips, LG ve Panasonic gibi birçok kaliteli markanın plazma televizyonlarında büyük fırsatlar var. Darty, Teknosa, Media Markt gibi mağazalarda fırsat ürünlerinin önemli bir bölümünü de plazmalar oluşturuyor. Örneğin Teknosa’da 1799 YTL’ye Samsung’un 106 ekran plazma televizyonu KDV dahil fiyata satılıyor. Vatan Bilgisayar’da Panasonic marka 106 ekran 42PV7F model plazma televizyonu KDV dahil 1724 YTL’ye satın almak mümkün.

82 EKRAN LCD’LER DE DÜŞTÜ

Büyük ekran LCD televizyonlarda ise genel olarak bir düşüş göze çarpmıyor. Bu durumun en önemli sebebi ise dünya genelinde LCD panel üretiminin ihtiyacı karşılamıyor olması. Dünya genelinde çok az sayıda LCD panel üreticisi bulunuyor. 82 ekran LCD televizyonlarda da çok önemli indirimler mevcut. Örneğin 82 ekran bir LCD televizyonu 1100 YTL’ye Darty’den almak mümkün. Proline markası altında Vestel tarafından Darty için üretilen bu ürün son derece kaliteli görüntü veriyor. Samsung marka 82 ekran bir LCD televizyonun fiyatı ise 1300 YTL’ye kadar inmiş durumda. Özellikle yaz aylarında Euro 2008 Finalleri’nin olması ve Türkiye’nin de turnuvaya katılıyor olması teknoloji marketlerinde bu alandaki rekabeti daha da kızıştıracak gibi gözüküyor.

Türkiye’de HD yayın hızlı artar

PLAZMA ve LCD TV’lerde, önemli bir konu HD, (High Definition), yani yüksek çözünürlüklü yayın ve içerikler. Daha fazla pikseli ekrana sığdırarak ve sıkıştırılmamış dijital video ile elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde, ekranda ciddi bir derinlik, keskinlik ve olağanüstü renkler oluşur. Yüksek çözünür. Göstergeler ve yapılan çalışmalar 1-1,5 yıllık bir süre zarfında, Türkiye’de de daha fazla HD yayın ve içerik olacağını ortaya koyuyor.

Yayını durdur

ARTIK televizyon izleyicileri dijital yayın sayesinde sevdikleri programları kendilerinin belirlediği saatte seyredebilme imkanına sahipler. Televizyon seyrederken ‘pause’ tuşuyla yayını durdurabileceksiniz. Golü farklı açılardan seyretme imkanı da olacak. Dijital yayın, HDTV’lerle izlendiğinde daha anlamlı.

HDTV’lerle ilgili 5 yanılgı

SON yıllarda hareketlenen televizyon pazarında HDTV’ler en büyük payı elinde bulunduruyor. Fakat yüksek çözünürlüklü televizyonlar ve kayıt hakkında doğru olarak lanse edilen birçok bilgi aslında doğru değil. Bu konuda en yaygın bilinen yanılgıları ve gerçekleri bilmeniz, satın alma sırasında sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

1-BİR HDTV aldığınızda yüksek çözünürlüklü yayınları hemen izleyebilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü yayınlar henüz Türkiye’de başlamadı. Yüksek çözünürlüklü lokal yayın hakkında bazı firmaların çalışmaları olduğu bilinse de, henüz kesin bir tarih belirlenmiş değil. Ama uydu üzerinden HDTV’lerle yurtdışı yayınları izlemek mümkün.

2-HD televizyonları mağazadan aldığınız gibi ekstra bir ayara gerek kalmaksızın kullanabilirsiniz. Mağazalardaki teşhirde gördüğünüz televizyonların görüntüleri size çok net gelebilir. Evinizde aynı netliği yakalayamayabilirsiniz. Bunun nedeni mağazalarda çok yüksek aydınlatmaların olması. İlk seferde ayarları uzmanlara yaptırmak iyi olur.

3-EĞER çok büyük bir ekrana çok yakın oturursanız en iyi görüntüyü alamazsınız. Tavsiye edilen oturma mesafesi ekranın enlemesine uzunluğunun iki katı uzaklığından itibaren başlar. Öteki türlü piksel boşlukları gözünüzü rahatsız edebilir. 3 metreden uzak oturursanız da gözünüz pikselleri seçmekte zorlanır ve normal televizyonla HDTV farkı ortadan kalkmaya başlar.

4-EKRAN çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, görüntü kalitesi o kadar yüksek olur. Çoğu HDTV 720 satır ekran sunar. Fakat Hollywood şu an formattan çok, Blu-ray veya HD-DVD gibi teknolojileri değerlendiriyor.

5-HDTV programlarının hepsi çok yüksek kalitedeyapılmaktadır. Bu öneri bizi HD yayınlar hakkında ufak bir sırra götürüyor: Bu tip programların hepsi sıkıştırılmıştır fakat bazıları diğerlerinden daha çok sıkıştırılmıştır.

AKŞAM

ETİKETLER

0

Sevdiklerinizin güvenliğini şansa bırakmayın!