Plaka sorgulama nasıl yapılır?

13 Ekim 2017 Cuma - 9:02 | Son Güncelleme : 13 10 2017 - 9:02

İkinci el araç alım satımı yapacaklar için plaka sorgulaması önemlidir. Plaka sorgulama ile araçta değişen parça olup olmadığı, kasko durumu ve aracın borcu olup olmadığı bilgisine ulaşılabilir. Plaka sorgulama nasıl yapılır?


Plaka sorgulama işlemi için dört farklı seçenek bulunur. Bu seçenekler; SMS, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile sorgulama ve  e-Devlet ile sorgulamadır. Araç plakası sorgulanarak aracın trafik cezaları, hasar kayıtları, değişen parça bilgisi ve kaza raporları görülebilir.
 
 
Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır. 
 
E-DEVLET İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA
 
e-Devlet ile plaka sorgulaması için turkiye.gov.tr internet sitesine girilir. Giriş için internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı ve e-Devlet şifresi seçenekleri vardır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra, ekranın sol kısmından e-Hizmetler bağlantısına girilir. Bağlantı üzerinde bulunan kurum listesinden Emniyet Genel Müdürlüğü bağlantısı açılır. Açılan ekrandan da ‘’Araç Plaka Sorgulama’’ bağlantısı ile plaka sorgulaması yapılabilir. Yapılan sorgulama sonucunda aracın modeli, rengi, markası, tescil birimi ve sahip belge tarihi öğrenilebilir. Bu bilgiler dışında aracın çalıntı olup olmadığı ve hak mahrumiyetinin olup olmadığı bilgilerine de ulaşılabilir.
 
EGM İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA
 
Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden plaka sorgulama yapılabilmesi için, egm.gov.tr internet sitesine girilir. Ardından ‘’Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’’ bağlantısı açılır ve açılan ekranda ad, soyad, T.C. kimlik numarası istenen yerlere yazılır. Yapılacak sorgulama sonucunda son bir yılın trafik cezaları görülebilir. 
 
SMS İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA
 
Plaka sorgulama işlemi tüm operatörler üzerinden yapılabilir. Her sorgulama işlemi, 7 Türk Lirası olarak ücretlendirilir. Değişen parça olup olmadığı bilgisine ulaşmak isteyenler, ‘’PARCA PLAKA’’ yazıp 5664’e SMS göndermelidir. Örnek; PARCA 34AB12345
 
Cep telefonundan ‘’DETAY boşluk PARCA’’ yazılarak da aracın trafiğe çıkış tarihi, kaskolu ve kaskosuz gün sayısı, son sahiplik süresi bilgileri görülebilir. Aracın plakası değiştirilmiş olsa bile sorgulama sonucunda aracın hasar geçmişine ulaşılabilir. Bunlar dışında SMS ile araç detay sorgulama, trafik sorgulama, kasko sigorta durumu sorgulama ve poliçe sorgulaması da gerçekleştirilebilir.
 
SİGORTA BİLGİ VE GÖZETİM MERKEZİ İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA
 
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden araç plaka sorgulama için, internet sitesine giriş yapılır. Ardından ana sayfada yer alan ‘’Sorgulamalar ve Online İşlemler’’ bağlantısına girilir. Açılan sayfa üzerinde T.C. kimlik numarası ve aracın plakası yazılarak plaka sorgulama işlemi yapılabilir.