Plajda bira içen iki kadın doktora para cezası

14 Eylül 2017 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 14 09 2017 - 2:30

Zonguldak’ta plajda bira içtikleri için suçlu muamelesi gören iki kadın doktor karakola götürüldü, 109’ar TL para cezası kesildi


Zonguldak’ta plajda bira içen iki kadın doktoru karakola götüren polis, Kabahatler Kanunu’nun ‘Çevreye rahatsızlık verme’ maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle 109’ar lira idari para cezası kesti.

Kitap okuyup güneşlendiler

Olay, akşam saatlerinde Zonguldak Belediyesi’nin işlettiği Kapuz Plajı’nda meydana geldi. 32 yaşındaki Doktor S.Ç. ve kadın meslektaşı, Kapuz Plajı’nda yanlarında getirdikleri portatif sandalyelere oturup, kitap okuyarak bir süre güneşlendi. İki kadın doktor, bir süre sonra yanlarında getirdikleri biraları çıkarınca plaj görevlisi, sahilde içki içmenin yasak olduğunu söyleyerek, kendilerini uyardı. Plajın kamu malı olduğunu, kimseye rahatsızlık vermeden içki içmenin yasak olmadığını söyleyen doktorlar ve görevli arasında tartışma çıktı.

Kadın doktorlar, daha sonra gelen zabıta ile de tartışınca polise haber verildi. Gelen polis ekibi iki kadın doktoru, haklarında şikayet olduğunu söyleyerek karakola götürdü. S.Ç. ve arkadaşı, Kabahatler Kanunu’nun ‘Çevreye rahatsızlık verme’ maddesni ihlal ettikleri gerekçesiyle 109’ar lira idari para cezası uygulanarak serbest bırakıldı.

Belediye: Plajda içki yasak

Zonguldak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürvekili Nejat Uludüz, olayın belediye ile alakalı olmadığını, plaja alkollü içecek sokmanın yasak olduğunu belirten tabelanın girişte asılı olduğunu söyledi. Üstün, plajda alkol alınabilecek restoranın bulunmasına rağmen iki kadının sahilde içki içmek istediklerini belirtti.

‘Üstüm ıslak olarak karakolda bekledim’

DHA’ya konuşan Doktor S.Ç., mesai sonrası, kitap okumak ve serinlemek için plaja gittiklerini belirterek yaşadıklarını anlattı: “Biramı açtım ve bir yudum aldım. Görevli geldi. Bize içki içmenin yasak olduğunu söyledi. Biz de halk plajında bu yasağın olamayacağını söyledik. Bize ‘Erkek olsanız sizi yaka paça dışarı atardım’ dedi. Biz de kadın olduğumuz için yapması gereken uygulamadan imtina etmemesini, ne gerekiyorsa yapmasını istedik. Amirini çağırdı. Amiriyle de yaklaşık 15-20 dakika konuştuk. Bu yasağın kanuni olmadığını anlatmaya çalıştık fakat anlamadılar ve polisi aradılar. Ben o sıra denize girdim. İsmim anons edildi ve denizden çıkartıldım. Bizi önce hastaneye sonra karakola götürdüler. Alkol kontrolünde arkadaşımda sıfır promil, bende ise 0.50 promil çıktı. Para cezası kestiler. Üstüm ıslak şekilde karakolda bekledim ve gece çıkabildik.”

ETİKETLER

Zonguldak plaj bira