PKK yandaşları Avrupa'da terör estirdi

BRÜKSEL (AA) -  |  08 Kasım 2016 Salı - 11:33 | Son Güncelleme : 08 11 2016 - 11:40

İfade vermeye gitmeyen HDP'lilere yönelik operasyonu bahane ederek Avrupa'da gösteri düzenleyen PKK yandaşları, terör estirdi. İngiltere'de iki Türk vatandaşını darp eden terör destekçileri, Fransa'da elçilik ve konsolosluk binalarına molotofkokteylli saldırı düzenledi.


HDP'lilere yönelik terör operasyonunu bahane ederek Avrupa'da gösteri düzenleyen  PKK yandaşları, şiddete başvurdu. İngiltere'nin başkenti Londra'da dün  düzenledikleri yürüyüşte bazı göstericiler iki Türk vatandaşına fiziki saldırıda  bulundu. Fransa'da Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği ile Nantes Başkonsolosluğuna  molotofkokteyli atıldı. Almanya'da Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosluğu önüne  giden terör örgütü sempatizanları ile polis arasında arbede çıktı, Hannover  kentinde ise bir Türk başkonsolosluk personeline ait diplomatik plakalı araç  kundaklandı. Avusturya'da Türk İslam Birliğine (ATİB) bağlı bir camiye saldırı  düzenlendi. PKK yandaşları, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin İsveç'in  Göteborg şehrindeki şubesinin açılışını iptal ettirmek için ölüm tehdidinde  bulundu
 
Avrupa'da yaşayan PKK yanlıları, HDP'lilerin gözaltına alınması  sonrası değişik ülkelerde gösteriler düzenledi. Gösterilerde, AB tarafından terör  örgütü olarak tanınmasına rağmen, PKK'yı simgeleyen bez parçalarının taşınmasına  izin verildi. PKK yandaşlarına karşı yeteri kadar önlem alınmazken, son günlerde  şiddet içeren şu olaylar kayda geçti:
 
İngiltere
 
HDP'lilere yönelik operasyonu bahane eden terör örgütü PKK  yandaşlarının İngiltere'nin başkenti Londra’da dün düzenledikleri yürüyüşte bazı  göstericiler iki Türk vatandaşına fiziki saldırıda bulundu. Olayla ilgili olarak  bilgi veren mağdurlardan, İngiltere'de İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim  gören Ceylan Nas (25), nişanlısı Burak Taş (28) ile kendisini darbeden  saldırganlarla ilgili olarak İngiliz polisine yaptıkları şikayetin kabul  edilmediğini söyledi.
 
Türkiye karşıtı pankartlar taşıyıp slogan atan grupla Oxford Circus  metro istasyonundan çıkınca karşılaştıklarını anlatan Nas, görüntü çekmek  istediklerini, bunun üzerine tartışma çıktığını söyledi. Göstericilerin  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve hükümeti hedef alan hakaret içerikli  sloganlar attığını, kendilerine de "faşist" dediğini aktaran Nas, bunun üzerine  göstericilere sözle karşılık verdiklerini söyledi.
 
Bir göstericinin nişanlısına saldırdığını kaydeden Nas, "Nişanlım ile  saldırganın arasına girdim. Polis de ayırır diye düşündüm. Ancak öyle olmadı.  Arkadan nişanlımın üzerine 4 kişi daha saldırdı. Nişanlımı yakındaki bir  mağazanın içine sürükleyip, yürüyen merdivenlerin önünde sıkıştırdılar ve  darbettiler. Polis sadece mağazanın kapısını kapatıp bizi yarım saat kadar  içeride tuttu. Sonra arka kapıdan çıkarıp bir taksiye bindirdiler." dedi.
 
Saldırganlarla nişanlısının arasında kaldığından, kendisinin de  darbedildiğini belirten Ceylan Nas, kolunun incindiğini ve hareket etmekte güçlük  çektiğini ifade etti.
 
Terör örgütü PKK sempatizanları, cuma günü de Türkiye'nin Londra  Büyükelçiliği önünde düzenledikleri protestoda elçiliğe taş ve yumurtalarla  saldırdı. Olay sırasında, başına isabet eden bir cisim nedeniyle bir İngiliz  polisi de hafif şeklinde yaralandı.
 
 
Fransa
 
HDP’ye düzenlenen operasyon sonrası perşembe gecesi PKK yanlısı bir  grup, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliğine molotofkokteyli ile saldırdı. Saldırı  büyükelçilik binasında az miktarda hasara neden oldu.
 
Büyükelçilik makamlarının, olayın faillerinin bir an önce bulunması  için Fransız yetkililer nezdinde girişimde bulunduğu öğrenildi. Henüz gözaltına  alınan kimse olmadı.
 
Cumartesiyi pazara bağlayan gecede ise Türkiye'nin Nantes  Başkonsolosluğuna molotofkokteyli atıldı. Hasara yol açmayan saldırı sonrası  henüz kimse gözaltına alınmadı.
 
Marsilya'daki protestoda ise Türkiye Başkonsolosluğuna yürümek isteyen  PKK yanlısı bir grup polis tarafından durduruldu.
 
 
Almanya
 
HDP'ye yönelik operasyonlardan sonra Almanya'daki PKK sempatizanları  sokağa çıktı. Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosluğu önüne giden terör örgütü  sempatizanları ile polis arasında arbede çıktı. Bölgede geniş güvenlik önlemleri  alan Alman polisi ile karşı karşıya gelen PKK yanlıları, polisin müdahalesiyle  karşılaştı. Alman polisi, olay çıkarmak isteyen PKK sempatizanlarına sert  müdahalede bulundu.?
 
Almanya’nın Hannover kentinde ise Başkonsolosluk personeline ait  diplomatik plakalı araç kundaklandı. Türkiye'nin Hannover Başkonsolosluğu önünde  park halindeki aracın cumartesi gece yarısı kimliği bilinmeyen kişi ya da  kişilerce kundaklanan araç kullanılmaz hale geldi. Hannover polisi olayla ilgili  soruşturma başlattı. Cuma akşamı toplanan 300 kadar PKK yandaşının eylem  yaptığına dikkat çekildi.
 
Terör örgütü yandaşları, Hannover Başkonsolosluğu tarafından  düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna gelen bir konsolosluk çalışanını da  darbetti.
 
 
Avusturya
 
Avusturya’nın Vorarlberg eyaletine bağlı Rankweil/Kunert bölgesinde  Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Avusturya Türk İslam  Birliğine (ATİB) bağlı bir camiye saldırı düzenlendi. Kimliği bilinmeyen bir  kişi, 3 Kasım gecesi caminin tabelasına "HDP" yazdı. Caminin güvenlik  kameralarına yansıyan görüntülerde, bir kişinin caminin tabelasına sprey boyayla  yazı yazdığı görülüyor.
 
ATİB Vorarlberg Bölge Koordinatörü Abdullah Horoz, "Son zamanlarda  Türkiye'de terör örgütlerinin ve sempatizanlarının yaşattığı sıkıntılar maalesef  yaşadığımız bölgeye de sirayet etti." dedi.
 
  
İsveç
 
Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) İsveç'in Göteborg  şehrindeki şubesinin açılışı için planlanan tören, PKK yandaşlarının ölüm  tehditleri nedeniyle iptal edildi.
 
UETD Göteborg Şubesi Başkanı Harun Uzel, yaptığı açıklamada, medyada  bazı kişilerin, teşkilatı ve programı hedef gösterdiğini belirterek "Bunun  üzerine, PKK yandaşı 150 kişilik grup, Kungelv ilçesindeki belediye binasını  bastı. Binanın bütün camlarına, 'IŞİD'i burada konuşturmayacağız' yazılı afişler  yapıştırıldı." diye konuştu.
 
Onlarca kez ölüm tehdidi aldıklarını ifade eden Uzel, ''Her şeye  rağmen programımızı yoğun polis güvenliği altında gerçekleştirmeyi göze almıştık  ancak polisin uyarısı üzerine kalabalığın 2-3 bine çıkmasının beklendiğini  öğrendik. Polis, böyle bir kalabalık karşısında çok zorlanacağını ifade etti. Biz  de lokalimizin açılışını iptal ettik." dedi.
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
    Muhabir : EkipYayınlayan : Şermin Coşkun  
 
 08.11.2016 11:29:15

ETİKETLER