PKK sanığının telefon görüşmelerinde "şifre" şüphesi

AA |  06 Eylül 2018 Perşembe - 14:01 | Son Güncelleme : 06 09 2018 - 14:01

Diyarbakır'da terör örgütü PKK üyesi olmak suçlamasıyla yargılanan sanığın telefon görüşmelerinde terör saldırıları hakkında "düğün", mahkeme kararıyla kapatılan Eşit Özgür Yurttaş Derneği ile ilgili de "lokanta" ifadesinin kullanıldığı belirtildi.


"Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası  yapmak" suçlamasıyla 8,5 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenen Mahmut A.  hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
 
Terör örgütü PKK'nın kuruluşu ve amacı hakkında detaylı bilgilere yer  verilen iddianamede,  sözde "özerklik" adı altında teröristlerin şehir  merkezlerinde çukur kazdığı, barikat kurduğu, yollara tuzaklanmış patlayıcılar  yerleştirildiği, güvenlik güçlerine yönelik silahlı ve bombalı saldırılar  gerçekleştirildiği belirtildi.
 
İddianamede, iletişimin tespiti, dinlenilmesi ve kayıt altına alınması  hususunda hakkında karar çıkartılan sanık Mahmut A'nın telefon görüşmelerinde  şifreli konuşulduğunun tespit edildiği aktarıldı.
 
Mahmut A'ya görüştüğü bir kişinin "düğünler başlamış" şeklindeki  ifadesinin terör örgütünün saldırı kararı alındığını bildirmek için kullandığı  şifre olduğu belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi:
 
"Terör örgütü PKK'nın Sivil Savunma Birliği (YPS) yapılanmasında yer  alan kişilerin kendi aralarında iletişime geçerek eylem çağrılarını daha önce  belirledikleri şifreleme yöntemi ile ilettikleri tespit edilmiştir. Sanık Mahmut  A. da yapılanma içerisinde aktif rol aldığından dolayı bu eylem çağrısına davet  edildiği değerlendirilmiştir."
 
Kapatılan derneğe "lokanta" şifresi
 
Telefon görüşmesinde "Lokantayı kapatmışlar" şeklinde geçen ifadenin  terör örgütü PKK'nın sözde anayasa olarak kabul ettiği KCK sözleşmesinin ilgili  maddelerinde köy, mahalle, ilçe ve şehir meclisleri olarak gördüğü, mahkeme  kararıyla kapatılan "Eşit Özgür Yurttaş Derneği" olduğu ve örgüt üyelerinin  burada faaliyet gösterdiği kaydedildi.
 
Sanık Mahmut A'nın, sosyal paylaşım hesabı üzerinden PKK/KCK terör  örgütünü desteklediği, etkisiz hale getirilen teröristleri sahiplendiği ve  propagandasını yaptığı vurgulanan iddianeminin değerlendirme kısmında ise şöyle  denildi:
 
"Şüpheli ve görüştükleri kişilerin adli takibe karşı önlem aldıkları  ve mümkün olduğu kadar telefon görüşmelerinde örgütsel faaliyetlerinden  bahsetmemeye çalıştıkları tespit edilmiştir. Örgütsel faaliyetlere ilişkin  görüşmelerin daha çok sosyal medya hesaplarından, yüz yüze ve ortam dinlemesi  yapılamayacak güvenilir kapalı mekanlarda yapmışlardır. Şüphelinin PKK silahlı  terör örgütünün hiyerarşik yapısı içerisinde örgütün amacı ve ideolojisi  doğrultusunda hareket ettiği ve üzerine atılı suçları işledikleri anlaşılmıştır."

ETİKETLER