PKK’lıyı 42 numara ayakkabı yakalattı!

DHA |  14 Eylül 2017 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 14 09 2017 - 2:30

‘Andok’ kod adlı PKK’lı terörist Eşref Işık’ın güvenlik güçleriyle girdiği çatışmadan sonra göçerlerin çadırından çaldığı 42 numara ayakkabılar sayesinde yakayı ele verdiği ortaya çıktı


Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Şenyayla Bölgesi’nde, 12 Ağustos 2011 tarihinde Muş Valiliği’nde Kaymakam adayı olarak staj yapan Kenan Erenoğlu ile Mardin 70’inci Mekanize Piyade Tugayı’nda görevli er Aykut Çelik’in PKK terör örgütü mensuplarınca kaçırılmasına ilişkin dava kısa süre önce karara bağlandı. ‘Andok’ kod adlı PKK’lı terörist Eşref Işık’a 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 197 yıl hapis cezası veren mahkemenin gerekçeli kararında çok ilginç bir detay da ortaya çıktı.

Çatışmaya girdi

Kararda yer verilen bilgilere göre, 20 Eylül 2012 günü Muş’taki Hasköy Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Mehmet Çapar, bir korucu ile dere yatağını kontrol ederken Işık ve yanındaki teröristle çatışmaya girdi. Çapar 4 kurşunla şehit olurken, ‘Andok’ kod adlı terörist, ayakkabısını bırakıp, Karakütük köyündeki göçer çadırlarına doğru kaçtı ve burada tabanca ile tehdit ettiği bir aileden ayakkabı gasp edip ormana gitti.

Ormana kaçtı

Bölgede operasyon yapan timler 3 gün sonra sivil kıyafetli ‘Andok’ kod adlı Eşref Işık’ı yakalarken ayağına büyük gelen siyah renkli 42 numara ayakkabı dikkat çekti. Askerler, teröristi ayakkabı gasp edilen aileye, sonra şehit olduğu sırada Astsubay Çapar’ın yanındaki korucuya gösterdi. Çadırından 42 numara ayakkabı çalınan aile ve korucu, Işık’ın askere ateş edenlerden biri olduğunu teşhis etti. Kriminal incelemede de Işık’ın üzerindeki gömlek ve tişörtün ön kısmında atış artığı tespit edildi. 

Kaymakam adayı da teşhis etti

Kaçırılıp PKK’nın Kandil Dağı’nda bulunan kampına götürülen ve 19 ay 1 gün sonra serbest bırakılan kaymakam adayı Kenan Erenoğlu da kendisini kaçıran PKK’lıların arasında Eşref Işık’ın olduğunu teşhis etti. Erenoğlu, daha sonra atandığı Bolu Vali yardımcılığı görevinden, FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında ihraç edilmişti. Aynı bölgede kaçırılan Mardin 70’inci Mekanize Piyade Tugayı emrindeki er Aykut Çelik ise 40 gün PKK’lı teröristlerin elinde kaldıktan sonra tuvalete gitme bahanesiyle kaçarak, güvenlik güçlerine sığınmıştı.

Ayakkabıya 19.5 yıl hapis

Kararda, Eşref Işık hakkında göçer vatandaşlardan silah zoruyla ayakkabı alması nedeniyle ‘nitelikli yağma’ suçundan da dava açıldığı belirtildi. Işık’ın ayakkabısını aldığı vatandaşa karşı, ‘gündüz vakti, silahla, suç örgütüne yarar sağlamak amacıyla yağma suçu’ işlediği belirtilerek, sanığın bu suçtan 19.5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ifade edildi. Işık’a toplamda 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 197 yıl hapis cezası verildi.