PKK'lı teröristen HÜDA PAR itirafı

AA |  21 Kasım 2016 Pazartesi - 13:19 | Son Güncelleme : 21 11 2016 - 13:19

PKK mensubu "Andok" kod adlı Gümüş, Pasinler İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketatarlı saldırıda bulunup yakalandıktan sonra savcılıkta alınan ifadesinde, HÜDA PAR'lı Fethi Yalçın ve Cengiz Tiryaki'yi öldürdüğünü itiraf etti


Bölücü terör örgütü PKK mensubu "Andok" kod adlı Kadir  Gümüş, Pasinler İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketatarlı saldırıda bulunup  yakalanarak 19 Şubat'ta tutuklandıktan sonra savcıya verdiği ifadesinde, Hür Dava  Partisi (HÜDA PAR) üyesi iki kişiyi öldürdüğünü itiraf etti. 
 
 Diyarbakır'ın Ergani ilçesi nüfusa kayıtlı olan Gümüş, savcılık  ifadesinde, örgütün dağ kadrosuna nasıl katıldığını ve ardından katıldığı  eylemleri anlattı. 2006 yılında Diyarbakır'dan İstanbul'a, ardından da kaçak  yollara Fransa'ya gittiğini ifade eden Gümüş, 2008 sonbaharında terör örgütünün  dağ kadrosuna katılarak Kandil bölgesine gittiğini belirtti.
 
 Ana kampta yaklaşık bir ay eğitim gördükten sonra aynı bölgede  "Ganireş" grubuna "savaşçı" olarak görevlendirildiğini aktaran Gümüş, iki yıl  boyunca erzak taşıdığını ve nöbet tuttuğunu, ardından Haftanin kampına "savaşçı"  olarak geçtiğini söyledi.
 
  Gümüş, Gare kampına katılarak silah eğitimi aldığını, 2014 yılı Nisan  ayında Türkiye'ye geçtiğini, çeşitli eylemlerde bulunduğunu ve Erzurum'un Tekman  ilçesinden sorumlu tutulduğunu anlattı.
 
Kadir Gümüş, ifadesinde HÜDA PAR üyesi Fethi Yalçın'ın örgütün  eylemlere başlamasının yıl dönümünde gösteri yapan HDP'lilerle kavga ettiği için  öldürdüğünü itiraf etti. Cinayetleri işlediği sırada Karlıova sorumlusu olduğunu  aktaran Gümüş, şöyle devam etti:
 
 "Varto ilçesinde tefecilik yapan şahıslardan el koyduğumuz 53 plakalı  beyaz arabaya binerek Kale Mahallesine geldik, evin keşfini yaptık. Evde olup  olmadığını bilmediğimiz için ve eşi ile çocukları zarar görmesin diye eylemi gece  yapmama kararı aldık. Olay günü Fethi'nin evine gittik ve yarım saat kadar  bekledik. Fethi evden çıkıp ticari taksiye binerek Karlıova istikametine gitmeye  başladı. Biz de onu takip ettik. Bir süre sonra Fethi bizim onu takip ettiğimizi  anladı. Aracı durdurarak bir eve girdi. Biz 200-300 metre kadar evin yukarısına  gittik. Fethi evden çıkıp yolun kenarına geldi. Fethi'nin bulunduğu taraf bana  ters düştüğü için yolcu koltuğunda oturan Şerzan'a tabancayı verdim. Doğrudan  Fethi'yi gözeterek 5-6 el ateş etti ve Fethi yere düştü."
 
Gümüş, 9 Ekim 2014'te adını "Rodi" olarak bildiği HÜDA PAR'a mensup  Cengiz Tiryaki'yi Karlıova ilçesine bağlı Alpiran köyünde evini basarak  öldürdüğünü de itiraf etti. Cengiz Tiryaki'nin HÜDA PAR'dan vazgeçmesi için  uyardıklarını, ancak olumsuz cevap alınca kendisini öldürmeye karar verdiklerini  belirterek, şu ifadeleri kullandı:
 
  "Rodi'nin kardeşi HDP'nin Karlıova ilçe teşkilatında yöneticiydi. Daha  önce arkadaşlarımız HÜDA PAR'dan vazgeçmesi için uyarmıştı, kendisi vazgeçmedi.  Olay günü bu nedenle tekrar konuşmak için gittik. Evin kapısını çaldık, dışarı  çağırdık. Rodi kapıyı açmadan bizi uyardı, gelmeyeceğini söyledi. Yanında eşi ile  annesi vardı. Elinde kalaşnikof olduğunu gördüm. 2 saat boyunca kapısının önünde  bekledik. Amacımız evinin önünde öldürmek değildi ancak çok direndi, gelmek  istemedi. Bize, 'Ne yaparsanız yapın, partimden istifa etmeyeceğim' dedi....  Yanımda getirdiğim M16 marka tüfek ile göğsüne bir el öldürmek maksatlı ateş  ettim. Mermi isabet etti ve yere düştü."
 
"3 sağlık personelini kaçırdım"
 
 
Gümüş, verdiği ifadesinde birçok eyleme katıldığını da itiraf etti.  İşlediği cinayetler ve katıldığı eylemler nedeniyle pişman olmadığını belirten  Gümüş, katıldığı diğer eylemleri şöyle sıraladı:
 
 HÜDA PAR'a mensup Fethi ile Rodi'yi öldürdüm. Karlıova yolu üzerinde  kepçenin yakılması, Bulanık bölgesinde bir asker ve teknisyeni tutuklama ve  Erentepe karakoluna taciz eylemini gerçekleştirdim. Çukuryayla Mahallesi'nde 112  Acil Servise ait ambulansı ve 3 sağlık personelini kaçırdık. Kırıkhan Karakol  Komutanlığı ve Pasinler İlçe Emniyet Müdürlüğüne yapılan saldırıyı  gerçekleştirdik. Hamit Aydoğdu, yol yapım şantiyesine ait 17 iş makinesinin  yakılması ve 1 aracın gasbedilmesi olayını gerçekleştirdik. Işıklar Mahallesi'nde  askeri araca yönelik el yapımı patlayıcı madde ile tuzaklama eylemini  gerçekleştirdik. Bazı bölgelerde baz istasyonlarının yakılmasında rol aldım ve  talimat verdim. Karlıova-Erzurum karayolunun 22. kilometresinde yol kesme, araç  yakma, olay mahallinden kaçan bir araca ateş etme olayını gerçekleştirdik."