PKK'dan Rakka'da "sokağa çıkma yasağı"

AA |  09 Eylül 2018 Pazar - 11:08 | Son Güncelleme : 09 09 2018 - 11:29

Terör örgütü YPG/PKK, Suriye'de işgal ettiği Rakka ili genelinde son günlerde örgüt karşıtı yükselen sesleri bastırmak ve kentteki işgalini pekiştirmek için "sokağa çıkma yasağı''na başvurdu.


Terör örgütü YPG/PKK, Rakka'da son dönemde örgüt mensuplarına karşı  artan suikastların önüne geçmek ve işgal karşıtı gösterileri sonlandırmak için  "terörle mücadele" bahanesiyle cuma gününden bu yana Rakka'da sokağa çıkma yasağı  uyguluyor. 
 
Rakka'daki yerel kaynaklardan edinen bilgiye göre, YPG/PKK, bu  kapsamda sivillerin Rakka il merkezine giriş ve çıkışlarını engellerken, kent  merkezini ikiye ayıran Fırat Nehri'nin bir kıyısından diğerine geçmeyi de  yasakladı.
 
İşgal ettiği bölgelerdeki sivilleri korku ve baskı yöntemleri ile  yıldırmaya çalışan YPG/PKK, Rakka'da 3 gündür sivillerin camilere gitmelerine  izin vermiyor.
 
ABD'nin desteğiyle Ekim 2017’den bu yana Rakka'yı işgal eden YPG/PKK,  Rakkalıların sadece günün belli saatlerinde 2 saati aşmayacak şekilde şehir  merkezine gitmelerine izin veriyor.
 
Yasağın ne zamana kadar süreceği henüz bilinmiyor.
 
YPG/PKK baskınlarında 2 sivil yaşamını yitirdi 
 
Arap halkının tepkisinin önüne geçmek ve gösterilerin direnişe  dönüşmesini önlemek için harekete geçen YPG/PKK, son uygulamasıyla ilerde  aleyhine sorun teşkil edecek durumların önüne geçmeye çalışıyor. 
 
Terör örgütü, son 3 günde Rakka il merkezi ve kırsalındaki bazı köy,  belde ve ilçelerdeki evlere düzenlediği baskınlarda en az 150 sivili alıkoydu, 2  sivili de öldürdü.
 
YPG/PKK, Arapların yoğunlukla yaşadığı Rakka'da düzenlediği baskınlara  örgüt saflarındaki Arap kökenli teröristlerin katılmasına izin vermiyor. 
 
Esed rejimin elemanlarını da alıkoydu 
 
Kaynaklar, örgütün Beşşar Esed rejiminin 16 Eylül'de yapacağı yerel  seçimde aday olarak gösterdiği Arapları da alıkoyduğunu aktardı.  
 
Terör örgütü, Suriye'nin kuzeyinde işgal ettiği Kamışlı ilçesinde de  Esed rejiminin yapacağı yerel seçim için aday olan 17 Arap kökenli Suriyeliyi  alıkoymuştu.
 
Rakka'da insani kriz sürüyor
 
AA muhabirine bilgi veren Rakka'daki kaynaklara göre, YPG/PKK,  Rakka'da, işgalindeki diğer bölgelerde kurduğu baskı ve terör düzenini uyguluyor. 
 
Sivilleri zorla silah altına alan YPG/PKK, DEAŞ ile çatışmalar  sırasında el koyduğu evleri sahiplerine teslim etmiyor.
 
Koalisyonun yoğun hava saldırıları sonucu neredeyse tamamı harabeye  dönen kent merkezinde siviller, yıkılan evlerini yeniden inşa etmek için kendi  kısıtlı imkanlarını kullanıyor.
 
YPG/PKK, kentte sivillere herhangi bir hizmet sağlamıyor. Başka  çareleri olmadığı için evlerine dönen az sayıdaki sivil, zor şartlar altında  yaşam mücadelesi veriyor.
 

ETİKETLER