PKK cep telefonunu yasakladı!

AA |  03 Aralık 2019 Salı - 14:21 | Son Güncelleme : 03 12 2019 - 14:21

Terör örgütü PKK, çözülme ve kopuşların önüne geçilmesi için Türkiye'den sonra Suriye ve Irak'ta bulunan sözde kadrolarına da cep telefonu kullanımını yasakladı. Aileleriyle iletişim kurabilen teröristlerin örgütten kaçarak teslim olması sözde lider kadroyu çözümsüzlük ve çaresizlik içinde bıraktı.


Terör örgütü PKK, çözülme ve  kopuşların önüne geçilmesi için Türkiye'den sonra Suriye ve Irak'ta bulunan sözde  kadrolarına da cep telefonu kullanımını yasakladı. 
 
ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ
 
Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, terörle  mücadeleye yönelik başarılı operasyonlar sayesinde bir taraftan terör örgütü  PKK'nın sözde üst düzey teröristleri etkisiz hale getirilirken, bir taraftan da  örgütün lojistik kaynakları yerle bir ediliyor. Terörle mücadele kapsamında, son iki yılda terör örgütlerine yönelik  operasyonlar kırsalda yüzde 150 oranında artarken, bu operasyonlarda örgüte ait  çok sayıda silah, mühimmat ve malzeme bulundu.
 
ORAN AZALDI
 
Son iki yılda İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığınca  kırsalda gerçekleştirilen operasyonlarda, 501'i el telsizi, 96'sı ülkeler arası  görüşme kapasitesine sahip uzun menzilli cihazlar olmak üzere 597 telsiz ele  geçirildi. Ele geçirilen bu telsizler sayesinde örgüt içindeki iletişimin önceki  yıllara göre yüzde 75-80 oranında azaldığı öğrenildi.
 
İLKEL YÖNTEME DÖNDÜLER
 
Güvenlik güçlerinin, harekat alanında sürdürdüğü kararlı mücadele  karşısında yeni iletişim vasıtaları bulamayan terör örgütü, son çare olarak ilkel  koşullarda haberleşme yöntemlerine başvuruyor. İletişim kurmak için kurye göndermeye başlayan terör örgütünde bu  yöntemin de işe yaramadığı ortaya çıktı.
 
TERK EDİLMİŞ HİSSİNE KAPILDILAR 
 
İletişim kopukluğuna bağlı kayıpların önüne geçemeyen sözde örgüt  yönetimi, inisiyatifi kırsal kadrolara bıraktı. Örgüt yönetiminin kırsal kadroyu kaderine terk etmesi, alt kademelerde  terk edilmişlik, ideolojik bağlılıkta zafiyet ve örgütten kopmalara neden oldu.  Bu durum da çözülme, kaçış ve teslim olmaları artırdı.Hızlı çözülme ve kopuşların önüne geçmeye çalışan sözde örgüt yönetimi  Türkiye'den sonra Suriye ve Irak'ta bulunan kadrolarına da cep telefonu  kullanımını yasakladı. Aileleriyle iletişim kurabilen teröristlerin  örgütten kaçarak teslim  olması sözde lider kadroyu çözümsüzlük ve çaresizlik içinde bırakıyor. Terör örgütünü her türlü kaynağından yoksun bırakarak ininde yok etme  anlayışıyla terörle mücadeleye yurt içi ve yurt dışında başarıyla devam eden  güvenlik güçleri, örgütün elinde kalan sınırlı sayıda telsizi de ele geçirerek  iletişim ağlarını tamamen yok etmeyi hedefliyor.