Gazetevatan.com » Yazarlar » Orc’lar insanlara karşı

Orc’lar insanlara karşı

03 Haziran 2016 Cuma


 
12 milyon kullanıcısıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren MMORPG (Devasa Çok Oyunculu Çevrim İçi Rol Yapma) oyunu Warcraft, ‘Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması’ adıyla beyazperdeye uyarlandı. Yüzüklerin Efendisi serisine rakip olarak gösterilen yapım, bekleneni veremedi.
 
 
JRR Tolkien’in ‘Hobbit’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi’ serisiyle gün yüzüne çıkan orta dünya, bu sefer Orc ve insanların savaşına sahne oluyor. Orc’lar, dünyaları çölleşip kurudukça yeni bir dünya aramaya başlıyor. Orc’ları yönlendiren Warlock Gul’dan adlı büyücü, Fel büyüsü ile Orc’lara yeni bir dünya vadediyor. Ancak büyü, canlıların ruhundaki enerjiyi çekerek gelişiyor. Bu yüzden Orc’lar -çok gönüllü olmasalar da- canlıları esir alarak Fel büyüsüyle Azeroth Krallığı’na geçişi sağlayan bir boyut kapısı açtırıyor. İlk başta sadece klanların şefleri ve savaşabilen adamlar Azeroth Krallığı’na geçerek kalan halklarını kurtarmak için insanları esir almaya başlıyor. Bu sırada insanların eli de armut toplamıyor haliyle. Gul’dan  karşılık Azeroth Krallığı’nın muhafız büyücüsü Medivh çağrılıyor. Şövalye Anduin Lothar’ın, büyücülük eğitiminden kaçan Khadgar ile birlikte araştırması da sürüyor. Yarı Orc yarı insan olan Garona’nın esir alınmasıyla da taraflar belli oluyor.   
 
- 3D izlenen film, görsel bir şölen sunsa da efektler çok başarılı değil. Yine de diğer video oyunlarından beyazperdeye uyarlanan filmlere bakıldığında ‘en başarılısı’ demek doğru olur. 
 
- Konu herkesin ilgisini çekecek bir konu değil. Özellikle oyunu ve terimleri bilmiyorsanız biraz yabancılık çekebiliyorsunuz. Fakat izlemesi keyif veriyor ve her şey kısa sürede anlaşılıyor.
 
- Filmde oyunculuğuna odaklanabileceğimiz, keyif veren kimse yok. Açıkçası görsel efekler falan olmasa bayağı kötü bir yapımla karşı karşıya kalabilirdik. Belki de bu yüzden filmin çekimleri 4 ay, kamera arkası çalışmaları 20 ay sürdü. 
 
- Filmin yapım bütçesi 160 milyon dolar. Meraklısı çok, bence bu masrafı çıkaracaktır. Ancak gelecek devam filmlerinde biraz daha oyunun ruhuna sadık kalınması, oyunculukların memnun etmesi şart.   
 
Şeytani güçlerin sırrı
 
 
Yayınlandığı ilk günden beri reytinglerde rekor üstüne rekor kıran ‘The Walking Dead’in yaratıcısı Robert Kirkman’dan yeni bir dizi geldi: Outcast. İlk bölümü 20 Mayıs’ta sosyal medya üzerinden yayınlanan dizi, 4 Haziran’da 125 ülkede aynı anda Tv’den yayınlanacak. Türkiye izleyicisi, ilk sezonu 10 bölümden oluşan diziyi FX’dan takip edebilecek. Bir de sürpriz var; ilk bölümün senaryosu da Kirkman’a ait.
 
Dizinin konusuna gelince, hayatı boyunca etrafı şeytani güçlerle çevrelenmiş Kyle Barnes’in başına gelenleri izleyeceğiz. Rahip Anderson ile tanışan Kyle, yaşadığı olayların sırrını çözmeye başlayacak. İlk bölüm karakterlerin tanıtılması ve geçmişi anlamak açısından oldukça başarılıydı. Şeytani güç konuları çok merak alanıma girmese de gelecek bölümler için ‘heyecanlanmadım’ desem yalan olur. Dizinin takip edilme durumu birkaç bölüm sonra belli olur. Ancak bir The Walking Dead daha beklememeniz konusunda baştan uyarabilirim.