Gazetevatan.com » Yazarlar » Yeni başlangıçlara yelken açanlara

Yeni başlangıçlara yelken açanlara

21 Aralık 2015 Pazartesi


 
Çağan Irmak’ın yeni filmi ‘Nadide Hayat’ın türünün komedi olmasından dolayı yanılgıya düşüp mendilsiz izlemeyin filmi. Nadide’nin yaşadıklarını izlerken yer yer gözlerinizin dolmasına engel olamayacaksınız. 
 
Çağan Irmak bir komedi filmi çekeceğini, hele de başrolde Demet Akbağ’ın oynayacağını açıkladığında yer yerinden oynadı. Filmle ilgili ayrıntılar merak edilirken, o, Instagram hesabından paylaştığı bir iki “Çekimlere başladık” fotoğrafının haricinde hiçbir bilgi vermedi.
 
‘Çağan Irmak’ demek; filmlerini izlerken yanınızda bir kutu mendil bulundurmak demektir. Sadece filmi izlerken hissettikleriniz yetmez. Sahneler, müzikler içinize attığınız en derindeki duyguları bulur ve açığa çıkarır. Bu yüzden kolay kolay unutamazsınız. ‘Babam ve Oğlum’, ‘Mustafa Hakkında Her Şey’, ‘Unutursam Fısılda’, ‘Çemberimde Gül Oya’, ‘Dedemin İnsanları’… İsimleri bile söylendikten sonra durup uzun bir nefes alınması gereken yapımlar.
 
‘Nadide Hayat’, Çağan Irmak’ın 12. uzun metrajlı filmi. Başrolünde Demet Akbağ (Nadide), Yetkin Dikinciler (Yusuf Kaptan), Sevil Akı, Sadi Celil Cengiz ve Ümit Erlim yer alıyor. Filmde, üniversite öğrencisiyken aşık olup evlenen ve okuduğu Su Ürünleri Bölümü’nü bırakarak kendini kocasına ve iki çocuğuna adayan Nadide’nin, 50 yaşındayken kocasını kaybettikten sonra yaşadıkları anlatılıyor. Yani Çağan Irmak bir kez daha geleneği bozmuyor ve filmin baş köşesine bir kadını oturtuyor.
 
Nadide, evlenip iki çocuk büyütüyor ama asıl istediği hayatı yaşayamıyor. Kocası vefat ettiğinde evde oturmamak uğruna orta yaşlıların gittiği dikiş nakış kursuna, gezilere ve koroya katılmak gibi aktiviteleri deniyor. Elbette ki aradığı mutluluğu buralarda bulamıyor.
 
Tesadüfen gördüğü ‘Üniversite öğrencilerine af’ haberi, yaşama tutunma ilacını resmen önüne sunuyor. Ancak ne var ki 50 yaşında bir kadının tekrar üniversite sıralarına dönmesini en başta çocukları istemiyor. “Konu komşu ne der?”den ziyade “Dönem değişti. Sen yapamazsın” diyerek engel olmaya çalışıyorlar. Öyle ya, evde oturup torununa bakmak neyine yetmiyor!
 
Nadide pes etmiyor. Önce okuluna kayıt oluyor sonra da sınıf arkadaşlarıyla beraber bir araştırma gezisine gidiyor. 15 gün gemide yaşıyor. Nadide, sadece çocuklarıyla çatışmıyor. Kendini öğrenci arkadaşlarına kabul ettirmek için de oldukça çaba harcıyor. 
 
Buraya kadar anlattıklarımın neresinin komik olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Şöyle anlatayım: Çağan Irmak, filmin galasında “Nadide Hayat bir komedi filmi olabilir ama giysilerim değişse de içindekiler hep benim” diyerek olayı özetledi. Evet, çekilen film tür olarak bir komedi filmi ve inanın gülüyorsunuz. Demet Akbağ’ın mimikleri, üniversitedeki sınıf arkadaşlarıyla arasındaki diyaloglar, yeni ve eski kuşak arasındaki farklılıklar gülmenizi sağlıyor. Ancak gözleriniz de doluyor. Üzülüyorsunuz, düşünüyorsunuz… İzlediğiniz film, en nihayetinde Çağan Irmak’ın elinden çıkmış bir film! Duygusu var!
 
- Özellikle suyun altında yapılan çekimler ve bu çekimlerdeki oyunculuklar çok başarılı. Neyse ki kışın ortasındayız. Yoksa işi gücü bırakıp en yakın sahile koşardık 
 
- Filmdeki bazı olayların hızlı gelişmesi biraz büyüyü bozsa da Demet Akbağ ve Yetkin Dikinciler’in oyunculuklarındaki ustalık bu aranın kapanmasını sağlıyor.
 
- Çok çok şaşırarak izlediğim, bir Çağan Irmak filminde olduğumu unutturan bazı absürt sahneler mevcut. Bu sahneler sevilir ya da sevilmez… Asıl mesele; her yaptığı takip edilen bir yönetmenin yenilikleri denerken ki cesareti. Ayakta alkışlanır.  
 
Çağan Irmak “Bu filmdeki iddiam moral vermek ve gülümsetmek” dese de ben bu filmin kadınlara ilham kaynağı olmasını ümit ediyorum. Yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki… Yeter ki isteyelim!