Gazetevatan.com » Yazarlar » Korkuya açılan altın kapı kazazede filmleri

Korkuya açılan altın kapı kazazede filmleri

19 Ocak 2018 Cuma


Issız bir adaya, ormana düşmek, uzayda kapana kısılmak hatta bir kayalığın arasına sıkışmak veya tabutun içinde kalmak... ‘Aramızdaki Sözler’ her daim popülerliğini koruyan diğer kazazede filmlerini akla getiriyor. Korkuya açılan kapı görevini üstlenen bu yapımlar nedeniyle uçağa binmek ya da dağcılık sporuyla ilgilenmek eskisinden daha zor oluyor

 

 

Özellikle uçak kazalarının konu alındığı filmler hem Hollywood hem de izleyici tarafından oldukça seviliyor. Halkaya son olarak ‘The Mountain Between Us’ (Aramızdaki Sözler) eklendi. Ödüllü ve romantik yapımların güzel ismi Kate Winslet ve karizmasıyla çok canlar yakan Idris Elba’nın başrolünü üstlendiği yapım, konu olarak klişe. Gazeteci Alex Martin (Kate Winslet) ve doktor Ben Bass (Idris Elba), Idaho’daki kar fırtınası nedeniyle havalimanında mahsur kalıyor. Ben’in acil olarak yetişmesi gereken bir ameliyatı, Alex’in ise düğünü var. Ne yapacaklarını bilemeyen ikili, özel bir uçak kiralayarak yola çıkmaya karar veriyor. Tahmin edildiği gibi, uçak havalandıktan bir süre sonra karla kaplı bir dağın tepesine düşüyor. Pilot ölürken kazadan yaralı kurtulan ikili için hayatta kalma mücadelesi başlıyor. Kazazedeler, açlıktan ve soğuktan ölmemek için yürüme kararı alıyor ve ikinci yolculuk başlıyor. Böyle bir kaza geçiren siz olsaydınız ne yapardınız? Sanırım kimse başına böyle bir şey gelmeden ne yapacağını ya da yapamayacağını bilemez. Filmimizin kahramanları Alex ve Ben de bilmiyor. Bu yüzden yolculuk onların aslında kendilerini de keşfetmelerini sağlıyor. 2011’de Charles Martin’in yazdığı kitaptan uyarlanan yapım, akla kazaları konu alan filmleri getiriyor.

127 Saat

“Yuh! O ne yaptı öyle” diyerek şaşkınlığınızı gizleyemeyeceğiniz film, dağcı Aron Ralston’un gerçek hikayesi. Ralston’u James Franco canlandırıyor. Genç dağcı Ralston, Utah yakınlarında tırmanış yaparken kolu büyük bir kayanın arasında sıkışıyor. Ve tam 5 gün boyunca kolunu kurtaramayan Ralston, aç ve susuz kurtarılmayı bekliyor. Kurtarma umudu tükendiğinde de kendi çözümünü kendi buluyor.

Gri Kurt

Bir uçak düşmesi hikayesi de Gri Kurt’ta karşımıza çıkıyor. 2011’de vizyona giren filmde, Alaska’da petrol sondajında çalışmak için görevlendirilen bir ekibin içinde bulunduğu uçak dağlık bir alana düşüyor. Ottway (Liam Neeson) ve ekibi, bir yandan soğuk ve açlığa çözüm ararken bir yandan da aç kurtlara yem olmamak için savaşmak zorundadır. Başından sonuna kadar insanın koltuğunda oturmasını zorlaştıran bir etkiye sahip.

Yerçekimi

2014 yılının Oscar ödüllerine damgasını vuran film, Alfonso Cuaron’a ‘En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandırmasının yanında ağırlıklı olarak teknik dallarda toplam 7 ödülü almayı başardı. Uzay görevindeki tıp mühendisi Ryan Stone (Sandra Bullock) ve son görevine çıkan tecrübeli astronot Matt Kowalski’nin (George Clooney) gayet sıradan geçmesi beklenen uzay görevlerinde beklemedikleri olaylar yaşanıyor. Uzay gemileri parçalanan iki bilim insanı, uzayda hayatta kalmak için neredeyse bütün

bilgilerini kullanıyor. Sınırlı oksijen tüpleriyle dünyaya dönmenin yolunu arayan ikili, başka uzay istasyonlarına ulaşmaya çalışırken izleyenlerin de gerim gerim gerilmelerine neden oluyorlar.

Marslı

Mars’ta bulunan bir grup bilim insanı kısa süreliğine gemilerini terk etmek zorunda kalıyor. Ardından çıkan fırtınada bir an önce gemiye dönüp dünyaya hareket ediyorlar. Ancak bir eksikle. Çünkü ekibin biyoloğu Mark Watney (Matt Damon) gemiye yetişemiyor. Ekibin geri kalanı onun öldüğünü düşünüyor. Karşımızdaki bir bilim adamı olunca haliyle çareler tükenmiyor. Kurtarılmayı beklerken kendine bir dünya yaratan Mark’ın yaşadıkları hem güldürüyor hem de şaşırtıyor.

Yeni Hayat

Tam bir işkolik olan Chuck Noland (Tom Hanks), hem özel hayatını hem de iş hayatını olabildiğince ruhsuz bir şekilde kendi kurallarına göre şekillendiriyor. Sistem mühendisi Noland, bir iş için seyahate çıktığında uçağı denize düşüyor. Yakınlardaki bir adaya çıkmayı başaran Noland için haliyle yeni hayatı da başlıyor, resmen insanlığın modern günlere gelirken kat ettiği çağları tek başına atlatmak zorunda kalıyor. Tom Hanks’in doğal oyunculuğu ile her dönem izlenecekler listesinde.