Peynir altı suyundan yenilebilir ambalaj ürettiler

22 Ocak 2020 Çarşamba - 17:04 | Son Güncelleme : 22 01 2020 - 17:04

İYTE Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altınkaya ve ekibi, peynir altı suyu ve mısır proteininden elde edilen nano taneciklerle geliştirdikleri ambalaj malzemesine patent aldı.


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE)  Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacide Alsoy Altınkaya ve ekibi,  peynir altı suyu kullanarak yenilebilir gıda ambalaj malzemesi geliştirdi.

Petrol türevli plastiklerin çevreye verdiği zararlardan dolayı dünyada  biyoplastik üretimi hızla artıyor.

Yenilebilir biyokütle kaynaklarından elde edilen biyoplastiklere bir  yenisi İzmir'den eklendi.

Çevre ve insan sağlığına zararsız bir ambalaj malzemesi geliştirmek  üzere çalışma yürüten Altınkaya ve ekibi, süt endüstrisinde yeteri kadar  değerlendirilmeyen peynir altı suyuna odaklandı.

Protein oranı yüksek olduğu için enerji içeceklerinde de kullanılan  peynir altı suyunun tozunu mısır proteiniyle birleştiren Antınkaya ve ekibi,  esnek ve dayanıklı bir ham madde geliştirmeyi başardı.

Ortaya çıkan ambalaj malzemesi, testleri başarıyla geçerek 4 yıllık  süreç sonunda patentle koruma altına alındı.

Esnekliğe ve dayanıklılığa "mısırlı" çözüm

Altınkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa'da petrol türevli  plastiğe karşı başlayan akımın bütün dünyaya yayıldığını söyledi.

Türkiye'nin de bu rüzgardan etkilendiğine işaret eden Altınkaya,  "Petrol türevli plastiklerin geri dönüşümü bir çözüm olarak öne sürülüyor ancak  bu tam olarak bir çözüm değil. Çünkü plastiği geri dönüştürürken atmosfere  karbondioksit yayarak küresel ısınmaya katkıda bulunuyorsunuz." dedi.

Bundan dolayı dünyada kabul gören çözümün doğada kolaylıkla  parçalanabilen biyoplastiklerden ambalaj üretimi olduğunu belirten  Altınkaya, bu  kapsamda bir ürün ortaya çıkardıklarını dile getirdi.

Türkiye'de bol miktarda üretilen bir ham maddeyi katma değeri yüksek  bir ürün olan gıda ambalajına dönüştürmeyi hedeflediklerini ve bunu  başardıklarını söyleyen Altınkaya, şunları kaydetti:

"Biz bu projeye başladığımızda önümüzde 2 sorun vardı. Biri ambalajın  dayanıklı olmasını sağlamak. Yani yırtılmaması, esneyebilmesi gibi. İkincisi de  ambalajın nem geçirgenliğini kontrol edebilmek. Pek çok gıda için nem ortamını  koruyabilmek ambalaj performansı açısından oldukça önemli bir husus. Örneğin taze  meyve sebzeyi ambalajlıyorsanız su kaybını engellemeniz gerekiyor. Bisküvi gibi  kuru gıdaları ambalajlıyorsanız su almasını engellemeniz gerekiyor. Bütün  biyoplastiklerde olan bu dezavantaj peynir altı suyundan elde edilen ambalaj için  de geçerliydi. Biz burada nano teknolojinin sunduğu fırsatlardan yararlandık.  Etik ilkelere bağlı kaldık. Biz yaptığımız bu çalışmada peynir altı suyunun  tozunu aldık. Onu suda çözdük. Yine içine tamamen biyolojik kaynaklı olan bir  mısır proteinden elde edilmiş nano tanecikleri ilave ederek iki sorunu ortadan  kaldırdık."

Ortaya çıkan ürünün tamamen doğal olduğunu belirten Altınkaya,  "Uluslararası kuruluşlara göre bizim geliştirdiğimiz ambalajda kullandığımız  bütün malzemeler yenilebilir, tüketilebilir malzemeler. Bu ambalajdan gıdaya raf  ömrü sırasında herhangi bir şey geçse bile bunun tüketiminde bir sıkıntı  olmayacak." dedi.

"Türkiye'de yılda 5 milyon ton peynir altı suyu çıkıyor"

Ürünün henüz laboratuvar boyutlarında üretildiğini, bundan sonraki  etapta ekonomik boyutun irdelenmesi ve daha büyük ölçütlerde üretimin  gerçekleşmesini hedeflediklerini dile getiren Altınkaya, konuya yatırımcıların  ilgi ve desteğini beklediklerini bildirdi.

Türkiye'de 2018'de 756 bin ton peynir üretildiğini, 1 kilogram peynir  üretmek için ortalama 10 litre süt kullanıldığını anlatan Altınkaya, "Bu sütün  yüzde 80'i üretim esnasında peynir altı suyu olarak bir kenara ayrılıyor. Bir  hesap yaptığınızda yaklaşık 5 milyon ton peynir altı suyu ortaya çıkıyor. Ambalaj  malzemesi olarak çok ciddi bir potansiyel mevcut." diye konuştu.