Peribacaları, tahrip oluyor

DHA |  01 Kasım 2006 Çarşamba - 13:36 | Son Güncelleme : 01 11 2006 - 13:36

Kapadokya'nın simgesi olan peribacalarının, korumasızlık ve ilgisizlik nedeniyle tahrip oluyor. Göreme'nin Kafelli Mahallesinde, İbrahim Yıldırım'ın ailesiyle birlikte oturduğu kaya oyma evin üstündeki 3 dev kaya kütlesi, yağan yağmurun da etkisiyle yerinden kopup evin yanına düştü


Açık Hava Müzesi konumundaki Kapadokya'da, eşsiz doğa ve kültür merkezi Göreme beldesindeki peribacalarına bu güne kadar gerekli ilginin gösterilmemesi nedeniyle peribacaları, yöre insanları için tehlike oluşturduğu belirtildi. Kafelli Mahallesinde İbrahim Yıldırım'ın 4 kişi ile birlikte oturduğu kaya oyma evin üzerindeki kaya oluşumundan yaklaşık 150 ton ağırlığındaki 3 ayrı kaya parçası, yağmurun da etkisiyle evinin hemen yanına düştü. Olayda can ve mal kaybı olmadı. Ancak özellikle 1985'li yıllardan sonra buna benzer meydana gelen kaya yuvarlanmaları vatandaşlar için ciddi bir tehlike kaynağı oluşturduğuna dikkat çekildi.

Dev peribacası kütlesinin hemen altında bedensel engelli kızı, zihinsel engelli ağabeyinin yanısıra eşi ile birlikte yaşam mücadelesi veren 38 yaşındaki İbrahim Yıldırım, 30 saniyelik bir gecikme ile hayatta olduğunu söyledi. Yıldırım, bazen insan yaşamı için tehlike oluşturan ve ilgisizlik nedeniyle her geçen gün artan dev yarıklar oluşan peribacalarının sağlamlaştırılması için bugüne kadar hiçbir adımın atılmadığını belirtti. Yıldırım, "Maddi imkanlarım elverişli olmadığı için burada oturmak zorunda kaldım. Çaresiz bir şekilde diğer dev kütlelerin düşeceği günü bekliyoruz" dedi.

SU, DON PERİBACALARINI TEHDİT EDİYOR
Göreme Belediye Başkanı Fevzi Günal, peribacalarını kendi malı gibi gören yetkililerin, peribacalarının daha uzun süre ile yaşatılması konusunda üzerlerine düşeni yapmadıklarından yakındı. Başkan Günal, "Beldemizdeki peribacalarının korunması ve kurtarılmasına yönelik yasal düzenlemeler yapılmıyor. Devletin belli kolaylıklar sağlayarak düzenleme getirmesi gerekiyor. Kar sularının erimesinden dolayı büyük tehlike oluşacak. Çatlaklardan giren su kayayı yumuşatıyor, hele bir de don olursa, kaya genleşiyor, çatlak büyüyor ve sıkıntı ciddi düzeye ulaşıyor. Hazine bir takım amaçlar için kullanılan ve halk arasında dam olarak bilinen peribacalarını vatandaşın kullanma haklarını 1985'li yıllarda ellerinden aldı. Burada oturan, insan bu alanları korur, yarıklara gelen su yolunu değiştirir, çatlakları hidrolik alçıyla doldurur ve ömrünü uzatır. Bunlar değerlendirilmiyor. Eğer Nevşehir Milli Emlak Müdürlüğü bu peribacaları benim diyorsa mülküne sahip çıkması gerekir. Ama bugüne kadar vatandaşlardan kira alımının dışında gerçek bir sahipliği de ortaya koyamadılar. Devletin diğer ilgililerinin de destekleri olmadı"

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, peribacalarının günden güne yok olduğundan yakındı. Durmaz, "Yetkililer Göreme'ye gelip, peribacalarının fotoğrafını çekiyor, sonra da bir rapor düzenliyorlar, gidiş o gidiş. Birileri bu alan benim diyor. O halde sahipliğinizin gereğini yapın. Devletin peribacalarının yok oluşunu izlemeden ziyade, daha uzun ömürlü hale getirilebilmesi için plan ve projeleri yaşama geçirme gibi bir fonksiyonel güç oluşturduğuna inanıyoruz. Peribacalarını kullanarak korunabileceğine inanıyorum. Yoksa peribacaları için idam cezasına çarptırılmış bir mahkum gibi yok olacağı günü beklemekten başka hiçbir şey yapamıyoruz" diye konuştu.

ETİKETLER

0