Pentagon'dan açıklama: Türkiye'yi destekliyoruz

08 Ekim 2017 Pazar - 0:35 | Son Güncelleme : 08 10 2017 - 3:49

ABD Pentagon Sözcüsü, 'ABD, NATO müttefiki Türkiye'nin sınırlarını güvenli hale getirmesi için yaptığı girişimleri desteklemektedir' açıklamasında bulundu.


AA muhabirine yazılı olarak açıklama yapan Pentagon Ortadoğu masası  sözcüsü Pahon, “Suriye rejimi, Suriye’nin kuzey batısını sadece Suriye halkını   ve bölge güvenliğini değil aynı zamanda uluslararası terör örgütlerine de destek  sağlayan El-Kaide terör örgütünün güvenli alanı haline getirmişti.” ifadelerini  kullandı.
 
Pahon, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin sınırlarını koruması ve terörle  mücadelesi ve terör örgütlerinin güvenli bölgeler oluşturmalarını engelleme  çabalarını destekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.
 
ABD’nin bölgedeki çabaları desteklediğini kaydeden Pahon şöyle devam  etti:
 
“ABD’nin Cebhet-üş-Şam olarak bilinen Nusra Cephesi ile ilgili  pozisyonu değişmemiştir, örgüt El Kaide’nin Suriye’deki uzantısıdır ve Yabancı  Terör Örgütleri listesindedir.”
 
Daha önce El Kaide ile bağlantısını kestiğini ilan eden Nusra  Cephesi'nin halen El Kaide ile bağlantısı olduğunu öne süren Pahon örgütün Suriye  halkının değil El Kaide’nin ajandasını ve amaçlarını paylaştığını dile getirdi.
 
Pahon ayrıca ABD’nin şu aşamada İdlib’deki operasyona katılmadığını  belirtti.
 
Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye sınırında yer alan İdlib ili,  Türkiye, Rusya ve İran’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da vardığı anlaşma  çerçevesinde, gerginliği azaltmak amacıyla çatışmasızlık bölgesi kapsamına  alınmıştı.
 
Muhaliflerin garantörü Türkiye ile rejimin garantörü Rusya arasındaki  yoğun görüşmelerden sonra anlaşma, uygulama aşamasına geldi.
 
Türkiye, Rusya ve İran arasındaki anlaşma çerçevesinde bazı Türk  Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Suriye’nin İdlib iline intikalinde hazırlıklar  tamamlamış durumda.
 
İdlib, rejim karşıtı askeri gruplar ile bazı muhalif grupların  kontrolünde bulunuyor.
 
    
 

ETİKETLER

ABD Pentagon NATO