Pentagon: Çin, ABD’yi vurma tatbikatı yapıyor

18 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 18 08 2018 - 2:30

Amerikan Savunma Bakanlığı uyardı: Çin, Pasifik Okyanusu’nda muhtemelen ‘ABD ve müttefiklerine ait hedefleri vurmaya yönelik’ tatbikatlar yapıyor


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin’in bombardıman uçakları ile kendi kara suları dışında yaptığı manevraları artırdığı ve bu uçakların, Pasifik’teki ABD ve müttefiklerini vurma tatbikatı yaptığını bildirdi. Çin’den henüz raporla ilgili bir açıklama yapılmadı. Pentagon, Amerikan Kongresi’ne sunduğu yıllık raporda, Çin’in askeri kapasitesini artırdığına dikkat çekti. Bakanlığa göre, Çin’in bombardıman uçakları artık daha geniş alanlarda faaliyet gösterebiliyor. Çin’in, halen ABD’nin üçte biri büyüklüğündeki 190 milyar dolarlık savunma bütçesi de 10 yıl içinde 240 milyar dolara çıkabileceği bildirildi.

Raporda başka neler var?

Pentagon’un raporu, Çin’in muhtemel askeri ve ekonomik hedeflerine ilişkin kapsamlı bir değerlendirmeyi içeriyor. Raporda şu tespitler de var:

Son 3 yıl içinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu kritik denizcilik bölgelerinde tecrübe kazandı.

Çin, kara kuvvetlerini de ‘savaşıp kazanmaya’ odaklı yapılandırıyor.

Çin’in ordudaki reformlarının amacı; ortak harekatların çekirdeği olma yetisine sahip, bağımsız birimler halinde hareket edebilen, vurucu bir kara gücü yaratmak.

Uzayın askerileşmesine’ itiraz eden Çin, uzay programı da yapıyor.

Gerginlik konuları neler?

ABD, Çin’in Pasifikte giderek artan gücü ve etkisinden kaygılanıyor.

Bu konuda en kritik bölgelerden biri de egemenlik haklarının tartışmalı olduğu Güney Çin Denizi.

ABD uçakları düzenli olarak Güney Çin Denizi üzerinde uçuş yapmayı deneyerek hava sahasının serbest olduğu iddiasını canlı tutuyor.

Çin ise bölgedeki adalar ve mercan kayalıkları üzerindeki askeri tesislerini güçlendirmeye çalıştığı izlenimini veriyor. Tatbikatlar sırasında bunlardan bazılarına savaş uçakları indirdiği de biliniyor.

Washington-Pekin hattında bir başka gerginlik konusu da Tayvan. Pentagon raporunda, Çin’in Tayvan’ı zorla ülkeye katma planları üzerinde çalışıyor olabileceği uyarısı yapılıyor. ABD, Çin’e bir jest olarak 1979 yılında Tayvan ile resmi ilişkilerini kesti. Ancak Washington’un hala Tayvan’la yakın politik ve askeri bağlarını koruyor olması Pekin’i rahatsız ediyor.

ETİKETLER