Pentagon: Birliklerimizi Türkiye'nin operasyon alanından çıkardık

AA |  08 Ekim 2019 Salı - 23:07 | Son Güncelleme : 09 10 2019 - 1:11

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, "Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerinin güvenliğini sağlamak üzere Türkiye’nin muhtemel müdahale yolundan çekildik." açıklamasını yaptı.


Pentagon Sözcüsü Hoffman, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye kararının  ardından yeni bir yazılı açıklama yaptı.
 
Başkan Trump’ın Türkiye’nin muhtemel operasyonuna karşın Suriye’nin  kuzeyinde belirli bölgelerdeki ABD askerlerini çekme kararını Pentagon'a  danışmadığı iddialarına tepki gösteren Hoffman, “Aksine yapılan yanlış haberlere  rağmen Başkan, Türkiye’nin askeri harekâtına karşın Suriye’nin kuzeyindeki durum  ve ABD askerlerini koruma çabalarına yönelik Bakan (Mark) Esper ve Genelkurmay  Başkanı (Orgeneral Mark) Milley'e bu konuları danıştı.” ifadelerini kullandı.
 
Hoffman, açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı:
 
“Bakanlık, istikrarı sağlamak üzere en iyi yolun Suriye’de güvenli  bölge kurmak olduğu konusundaki pozisyonunu halen koruyor. Maalesef Türkiye, tek  taraflı adım atmayı seçti. Sonuç olarak Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerinin  güvenliğini sağlamak üzere Türkiye’nin muhtemel müdahale yolundan çekildik. Şu  aşamada Suriye’deki askeri varlığımızda bir değişiklik yok."
 
  
 

ETİKETLER