Partilerin bayramlaşmasında gündem Arakan...

İHA |  02 Eylül 2017 Cumartesi - 12:58 | Son Güncelleme : 02 09 2017 - 12:58

MHP, HÜDA PAR, Saadet Partisi, BBP, DSP ve Demokrat Parti heyetleri, AK Parti'ye bayram ziyaretinde bulundu. Partiler arası bayramlaşmanın gündemi Arakanlı Müslümanlara yapılan zulüm oldu.


Kurban Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arası bayramlaşma  kapsamında, MHP, HÜDA PAR, Saadet Partisi, BBP, DSP ve DP heyetleri Ak Parti'yi  ziyaret etti.
 
AK Parti'de siyasi parti heyetlerini, Sivil Toplum ve Halkla  İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan'ın başkanlık ettiği  heyet karşıladı.  MHP heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, MHP'nin ve  İslam aleminin bayramını kutlayan Karacan, "Nice bayramlara huzur içinde,  birlikte, kardeşçe, elele, sıkıntısız şekilde erişmeyi Allah nasip eylesin."  dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal da Türk İslam aleminin  bayramını kutladı. Bayramın, birlik ve beraberliği daha iyi bir şekilde idrak  etmeye vesile olması dileğinde bulunan Günal, "Cenabı Allah'tan Türk milletine,  İslam alemine yardımcı olmasını, içinde bulunduğumuz bu ortamdan çıkabilmek için  bayramın vesile olmasını temenni ediyoruz." diye konuştu.   
 
HÜDA PAR Genel Sekreteri Şehzade Demir başkanlığındaki heyet de AK  Parti'ye bayram ziyareti gerçekleştirdi.     Demir, dünyanın hassas süreçten geçtiğini, bu süreçte Türkiye'nin ve  milletin sorumluluğunun daha da arttığını vurguladı.  Myanmar'ın arakan eyaletinde yaşanan vahşet ve zulmü kınayan Demir,  Birleşmiş Milletler (BM), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve diğer İslam  ülkelerinin teşkilatları nezdinde somut ve netice getirecek bazı gelişmelerin  atılması gerektiğini ifade etti.     Türkiye'nin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe  girişiminin ardından ağır imtihandan geçtiğini, ciddi bir darbe girişimi  atlattığını kaydeden Demir, "Olağanüstü hal elbette terörün alt edilmesi, mağlup  edilmesi açısından şarttı, zorunluydu ancak bu sürecin uzaması demek insani  sıkıntıların, hak ihlallerinin de beraberinde doğduğu bir sürece dönüşebiliyor.  Bu sürecin bir an önce bitmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu, bizim açımızdan  önemli bir husustur." diye konuştu.
 
SANTİ ORAYA BARIŞ GÜVERCİNİ GETİRYORMUŞ GİBİ...
 
Ziyarette, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karacan, Arakan'daki  Müslümanların katledilmesine, Müslümanlara yapılan işkenceye, zulüm ve eziyete  hiçbir şekilde göz yumulamayacağını, buna özellikle Müslümanların göz yummaması  gerektiğini belirtti. Karacan, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri  Bakanlığı nezdinde gerekli girişimleri sürdürdüğünü vurguladı.    Arakan'daki zulme BM başta olmak üzere dünyanın gözlerini yumduğuna  işaret eden Karacan, şöyle konuştu:      "İlerleyen günlerde muhakkak sizler fark edersiniz, daha sonra o  gözlerini yuman, kulaklarını tıkayanlar sanki oraya barış güvercini getiriyormuş  gibi oraya musallat olup, bir şekilde orayı sömürmeye başlıyorlar. Bunların  farkındayız. Türkiye her zaman bu coğrafyalarda, Suriye'de olsun, diğer  coğrafyalarda olsun Müslümanlarla ilgili konularda her türlü hassasiyetini  göstermiştir. Tabii ki sadece tek başına Türkiye'nin değil, tüm Müslüman  ülkelerin hep beraber bu zulme 'dur' demesi lazım. Müslüman ülkelere  sesleniyorum, lütfen Arakan'daki bu zulme sizler de 'dur' deyin. Sayın  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın mücadele etmesiyle bir yere kadar, tüm  İslam coğrafyasının buraya müdahale etmesi lazım."
 
Türkiye'de, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından zor  günlerin yaşandığını hatırlatan Karacan, "Senelerdir yuvalanan, tüm kurumların  dip noktalarına, kılcal damarlarına kadar giren hain FETÖ'cüler kısa bir sürede  tabii ki temizlenmez. Tabii ki bunun olağanüstü hal süreci var, bunlarla ilgili  gerekli kanunlar, kanun hükmünde kararnameler çıkarılıyor." diye konuştu.
 
Olağanüstü hal uygulamasının gerekliliğinin bitmesi durumunda  kaldırılacağını bildiren Karacan, Türkiye'nin selameti açısından ne gerekiyorsa  yapılacağını kaydetti.  Bayram ziyareti kapsamında AK Parti'ye gelen Saadet Partisi Genel  Başkan Yardımcısı HASAN Bitmez ise bayramın Türkiye'ye, İslam alemine ve tüm  insanlığa, huzur refah getirmesini, bölgede ve İslam coğrafyasında yaşanan  krizlere son verilecek adımların atılmasını diledi. Gözyaşının akmadığı, sıkıntıların çekilmediği, herkesin hakkını aldığı  bir dünyaya kavuşma temennisinde bulunan Bitmez, "Bu manada AK Parti hükümette  olması dolayısıyla daha fazla sorumluluk ve yük altında. Tarihi geçmişimiz  açısından ülkemizin liderlik edeceği ülkelerin harekete geçmesi ve yeni adil  dünya kurulması konusunda adım atılmasını arzu ediyoruz. Bu konuda üzerimize  düşen her türlü desteği vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karacan da Bitmez'in şahsında tüm  Saadet Partisi mensuplarının bayramını kutladı. Türkiye'nin nerede bir ağlayan nerede bir mağdur ve gözyaşı döken  varsa her zaman yanında olduğunu vurgulayan Karacan, "Başta cumhurbaşkanımız  olmak üzere başbakanımız, bakanlarımız bu konularda muhakkak bir şekilde anında  devreye girmiştir. Özellikle Arakan'daki Müslümanlara yapılan vahşette biz anında  devreye girdik. Biz İslam coğrafyasını, İslam ülkelerini ve Birleşmiş Milletleri  Arakan'da yapılan zulmü görmeye davet ediyoruz." dedi.
 
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı AHMET YELİS de  ziyarette İslam dünyasının bayramını kutladı.   Arakan'da ortaya çıkan fotoğrafın "insanlığın yüz karası" olduğunu  belirten Yelis, "Kendilerini sevgi tomurcuğu olarak ilan edenler her ne kadar bir  dinin mensubu olmadığını söyleseler de dünyada din kategorisinde dördüncü sırada  olanlar Myanmar'da iş kendilerine geldiği zaman zulmün, adaletsizliğin ve  ahlaksızlığın her türlüsünü yapabilmekteler. Biz onun için öncelikle oradaki  kardeşlerimize Cenabı Allah'ın yardımcı olmasını diliyoruz." dedi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan da "Müslümanlara karşı  yapılan zulme, eziyete vicdanı olan hiç kimsenin göz yummasını bekleyemeyiz.  Birleşmiş Milletler ve onun yarenlerinin gözlerini yummasına, kulaklarını  tıkamasına son vermesi gerekir." ifadesini kullandı.
 
Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Uğur Gürel  başkanlığındaki heyet de AK Parti'yi ziyaret etti.  AK Parti mensuplarının bayramını tebrik eden Gürel, Myanmar'da  Arakanlı Müslümanlara yapılan zulüm ve katliamları kınadı.   AK Parti'den seçim barajının düşürülmesini talep ettiklerini bildiren  Gürel, "Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası'ndaki bu psikolojik barajın bir an  önce kaldırılmasını talep ediyoruz. Her siyasi parti 2019'da yapılacak seçimlerde  kendi adayını çıkarabilmeli. Bunun yollarının bir an önce kolaylaştırılması  lazım. Her siyasi partinin görüş ve düşüncelerinin ifade edilebildiği o ortamın  sağlanmasını talep ediyoruz." diye konuştu.  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan da Myanmar'da  Müslümanların uğradığı katliama ilişkin AK Parti ve hükümetin en üst düzeyde  gerekli girişimlerde bulunduğunu aktardı.  Karacan, seçim barajına ilişkin ise "2019 yılındaki seçimlere tabii ki  herkesin girebilmesi lazım. AK Parti olarak düşüncemiz budur. Bu yönde de gerekli  adımları atılacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
 
 
Son olarak AK Parti'yi Demokrat Parti (DP) Genel İdare Kurulu Üyesi  Hasan Aysal başkanlığındaki heyet ziyaret etti. Aysal, başta Cumhurbaşkanı ve AK  Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm AK Parti'lilerin ve  İslam dünyasının Kurban Bayramı'nı tebrik etti.  Aysal da Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara yapılan katliamı kınadı.  Öte yandan, aynı zamanda Eskişehir Milletvekili olan Harun Karacan  parti genel merkezini ziyaret eden siyasi partilerin temsilcilerine, Eskişehir  helvası ve çikolata ikram etti. Karacan, siyasi parti heyetlerinin ziyaretleri sonrasında basın  mensuplarıyla da bayramlaştı.