Parkurlara çıkmaya hazır!

AA |  16 Nisan 2019 Salı - 12:18 | Son Güncelleme : 16 04 2019 - 12:18

Yeni Peugeot 208 R2, Fransa'nın Vosges bölgesinde ilk dinamik testlerini gerçekleştiriyor.


Şirketten yapılan açıklamaya göre, Peugeot Sport mühendisleri, geçen  yılın yaz aylarından bu yana tamamen yeni bir otomobil üzerinde çalışıyor.

Teknik altyapı olarak mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan  yeni Peugeot 208’in yol versiyonuna dayanan yeni Peugeot 208 R2, prensip olarak  yeni 208’i karakterize eden tüm teknik ve estetik evrimleri bünyesinde  barındırıyor. 

Yeni Peugeot 208 R2, Peugeot'nun 450 adetle bugüne kadar ürettiği en  popüler ralli otomobili olan bir önceki 208 R2’den devraldığı mirası devam  ettirme sorumluluğunu üstleniyor. Peugeot Sport mühendislerine; sürüşü eğlenceli,  aynı zamanda mümkün olan en düşük işletme maliyetlerine sahip hızlı ve güvenilir  bir otomobil yaratmak gibi son derece net bir hedef verildi. Yapılan ilk testler  sahip olduğu köklü bilgi birikimi ve deneyimle Peugeot Sport'un söz konusu hedefi  yerine getirdiğini ortaya koyuyor.

Yeni Peugeot 208 R2, PureTech teknolojisinden yararlanan üreticinin  yeni 1,2 litre üç silindirli turbo benzinli motoruyla donatılıyor.       

Yol versiyonunda başarısını kanıtlayan motor; Peugeot Sport  mühendisleri tarafından hazırlanan daha büyük bir turbo, motor sporlarına özel  motor işletim sistemi ve yeni bir şanzıman ile yoğun rekabet ortamına uyarlandı.

Yeni Peugeot 208 R2, Groupe PSA’nın B segmentindeki tüm  otomobillerinde kullandığı ve hafif yapı ile üstün sürüş dinamiklerini  beraberinde getiren yeni ortak CMP platformu üzerine yükseliyor.       

Peugeot Sport ilk otomobilleri 2020 yılında teslim etmeyi hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Peugeot Sport Direktörü Bruno  Famin, Peugeot Sport’un en yeni otomobili olan yeni Peugeot 208 R2'nin ilk  testlerini görmenin mutluluk verici olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Bu, Peugeot Sport için çok önemli bir gelişme. Çünkü müşteri  yarışları faaliyetlerimizin ana odak noktasını oluşturuyor. Yeni Peugeot 208 R2  ile müşterilerimize en düşük işletme maliyetlerine sahip, sürüşü çok eğlenceli,  son derece rekabetçi ve güvenilir bir otomobil sunmak istiyoruz. Kaydetmiş  olduğumuz performans gelişiminde PureTech teknolojisiyle üretilmiş yeni 1,2 litre  hacimli turbo benzinli motor önemli bir paya sahip. Şimdi kapsamlı testlerimizi  gerçekleştiriyoruz. Bu çok önemli bir aşama. Önümüzdeki birkaç ay içinde  amacımız, bu testleri devam ettirmek ve farklı yol yüzeylerinde ve şartlarında  yeni testler yaparak maksimum seviyede veri elde etmek. Bütün bu testlerle son  teknik detayları tamamlayarak 2020 sezonuna hazır olacağız."